10. prosince 2016 13:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš: Daňové změny podle ČSSD vyženou z Česka úspěšné firmy a lidi

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Daňové změny, o kterých uvažuje ČSSD, by z Česka vyhnaly úspěšné lidi a firmy. Na dotaz ČTK to uvedl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Sociální demokraté chtějí voliče zaujmout především progresivní daní. Ze sobotního jednání širšího vedení ČSSD zní také myšlenka, že ANO a sociální demokracie budou hlavními a jedinými uchazeči o vítězství v příštích volbách do Sněmovny. „Nechápu, proč mě a mé hnutí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pořád kritizuje,“ uvedl Babiš.

ČSSD chce propad v předvolebních preferencích řešit oslovováním svých tradičních voličských skupin, v posledních dnech její představitelé hovoří o zavedení progresivní či sektorové daně. Babiš takové myšlenky odmítá. „ČSSD nám chce zavádět rozpočtově nezodpovědný stát. Rozdávat sociální dávky všem a navyšováním daní z Česka vyhnat úspěšné lidi a firmy, které dávají lidem práci,“ napsal Babiš ČTK v textové zprávě.

Sociální demokraté hovoří o tom, že kvůli srovnání nerovností by měli bohatší platit vyšší daně, lidé s nízkými a průměrnými příjmy by měli naopak mít odvody nižší. „Takové nápady ČSSD já za sociálně odpovědné nepovažuji, je to jenom bezhlavé plýtvání veřejnými penězi a kupování si hlasů voličů,“ uvedl předseda hnutí ANO.

Občanští demokraté kritizují záměr sociální demokracie na radikální změny v daňovém systému. Například podle poslance Jana Skopečka (ODS) mají být daně nízké a jednoduché, tedy opak záměru ČSSD. Kritika se ozývá i z hnutí ANO, koaličního partnera ČSSD.

Kriticky se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala. „Pan premiér se na konci svého funkčního období probudil. Roky ve vládě ustupoval Agrofertu a teď volá po radikální změně. Zní to směšně,“ uvedl na twitteru. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija na stejné sociální síti uvedla, že „progresivní daň je nejstupidnější přístup, který spatřil světlo světa“. Lidé a firmy budou podle ní ještě víc vyvádět příjmy mimo Českou republiku.

Sobotka po říjnových krajských volbách hovořil o tom, že ANO lépe než ČSSD dokáže prezentovat svou práci. Na sobotním jednání zaznělo, že sociální demokracie považuje ANO za svého hlavního soupeře. „Nechápu, proč mě a hnutí ANO pan Sobotka pořád kritizuje. Naše vláda je rozpočtově nejúspěšnější ze všech polistopadových vlád, snižujeme dluh a máme přebytkový rozpočet,“ uvedl Babiš.

ČTK