Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
25. února 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš jedná na hraně ústavnosti, zlobí se šéf NKÚ. Ve hře je sídlo za 690 milionů

Prezident NKÚ Miloslav Kala před sídlem NKÚ. Budova Tokovo se nachází v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident NKÚ Miloslav Kala před sídlem NKÚ. Budova Tokovo se nachází v... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Na zdánlivém detailu se zasekl jeden z největších developerských projektů českého státu. Nejvyšší kontrolní úřad plánuje stavět nové sídlo v pražských Holešovicích a na první roky stavby má ušetřeno přes 230 milionů. Aby je ale mohl utratit, musí česká vláda větší díl těchto peněz převést z jedné kolonky do jiné. Ministr financí Andrej Babiš však s předložením tohoto návrhu otálí a chce nechat investici celkem za 690 milionů nejprve důkladně prověřit.

Kontroloři, jejichž úkolem je dohlížet na hospodaření se státním majetkem, se tak sami zřejmě dočkají nepříjemného zkoumání. Strážce státní kasy poslal 8. února prezidentu NKÚ Miloslavu Kalovi dopis, v němž ho vyzývá, aby zvážil výhodnost různých variant pro sídlo svých lidí. Tedy i jiné možnosti než developerský projekt.

Šéf hnutí ANO Babiš svými otázkami reagoval na opakované naléhání šéfa kontrolorů, aby svým kolegům ve vládě položil na stůl materiál nazvaný Výstavba sídla Nejvyššího kontrolního úřadu, který podle všeho obsahuje i požadavek na výše zmíněný přesun ušetřených peněz na stavbu nového sídla.

Úředním jazykem: jde o „souhlas s použitím nároků z nespotřebovaných neprofilujících výdajů na profilující výdaje“.

Kalova varianta číslo jedna je výstavba nového sídla na vlastním pozemku NKÚ, který se nachází na Ortenově náměstí v pražských Holešovicích. Vyjít má (spolu s přidruženou knihovnou a archivem poslanecké sněmovny) na 690 milionů korun. To se ale Babišovi nezdá a ve zmíněném dopise se mimo jiné ptá, zda například „jednal s pronajímatelem o možném prodloužení doby nájmu (období roku 2023 a dále) – pokud ano, s jakým výsledkem?“

Ministr financí zdůrazňuje, že jde o investici s návratností bezmála 45 let, a proto je podle něj nutné posoudit, zda se nový objekt státu vyplatí. Už od roku 2007 si NKÚ pronajímá budovu Tokovo, která se nachází také v Holešovicích - nedaleko pozemku, kde má vyrůst nové sídlo. Ročně tam stát platí 16,7 milionu korun. Nájemní smlouvu má ale jen do roku 2023 a není jasné, jaké podmínky může získat následně.

„NKÚ má velmi nízké nájemné, jedno z nejnižších ze všech státních institucí, proto by bylo logičtější, kdyby se nové sídlo stavělo pro úřady, které mají vyšší nájemné než NKÚ,“ popsal Babiš svůj postoj pro Lidovky.cz.

HOTOVO 2020?

  • Pozemek v pražských Holešovicích získal NKÚ v roce 2004.
  • Parcela má výměru 7216 m2 a v současné době má i platné územní rozhodnutí. To znamená o jednu úřední starost méně před samotnou výstavbou.
  • Předpokládané náklady na výstavbu činí 689 milionů korun. Z ušetřených peněz NKÚ je možné využít 230 milionů.
  • Letos chce NKÚ stihnout potřebná výběrová řízení a příští rok plánuje začít stavět. Nastěhovat se chce v roce 2020.

Prezidenta NKÚ ale vicepremiérovy požadavky rozčílily. Zejména proto, že jeho lidé z důvodu nezávislosti nespadají pod ministra financí ani vládu, ale zpovídají se přímo poslancům. U nich už návrh na výstavbu nového sídla prošel. Státní rozpočet by stavba zatížila až v třetím roce projektu, do té doby by šly peníze z nespotřebovaných výdajů. Hotovo by mělo být v roce 2020.

„Toto není spor mezi mnou a panem ministrem financí, ale mezi ním a sněmovnou. Tím, že pan ministr neposlal v souladu s žádostí rozpočtového i kontrolního výboru sněmovny materiál k rozhodnutí vládě, nepřípustně na sebe přebírá moc, která mu nepřísluší,“ kritizuje Babiše ve vyjádření pro Lidovky.cz Kala.

Šéf NKÚ jednal o novém sídle úřadu s ministrem financí 10. února na trojstranné schůzce Sobotka - Babiš - Kala. Tam si ministr vyslechl Kalovy argumenty a podle mluvčí NKÚ Olgy Málkové řekl, že písemnou odpověď na své otázky nepotřebuje. Materiál týkající se projektu nového sídla úřadu však kabinetu stále nepředložil.

„Na schůzce s premiérem jsme se dohodli, že ministerstvo financí požádá o zaslání dodatečných informací, které se týkají případného umístění NKÚ, parlamentní knihovny a archivu do nové budovy. Teprve po obdržení všech dokumentů budeme na vládě probírat výhodnost její výstavby,“ trval na svém Babiš.

Kala na jednu stranu nechce vrchního správce financí obcházet a návrh do vlády prostrčit jinou cestou, ale zároveň zdůraznil, že vicepremiér na své požadavky nemá právo.

„Důvod, proč se v celé věci angažuji a vstupuji do sporu s panem ministrem, není vidina nového sídla NKÚ, ale fakt, že nejsem ochoten akceptovat jednání na samé hraně ústavnosti,“ rozčiloval se prezident Kala.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Po předložení materiálu o nové budově pro úřad volají i poslanci z rozpočtového výboru, který už dříve akci posvětil. „Ústavní instituce by neměla setrvávat v nájemním vztahu,“ prohlásil například Štěpán Stupčuk z ČSSD.

Dá se říci, že ačkoliv ministr financí žádá náležité ekonomické prověření, kontrolní úřad už s jinou variantou nepočítá. Ostatní varianty totiž už prověřil. Prezident Miloslav Kala absolvoval sérii prohlídek stáních objektů, které připadaly v úvahu. Po těchto návštěvách v nadsázce pronesl, že by mohl sepsat průvodce Prahou po státních zříceninách.

V úvahu připadal také nákup budovy Tokovo, v níž NKÚ aktuálně sídlí a kde se mu podařilo před třemi lety vyjednat slevu na nájemném ze 45 milionů ročně na 16,7 milionu.

Vlastník komplexu jej nabídl za 774 milionů korun (cena pro letošní rok) a 798 milionů v případě koupě o rok později. To je zhruba o sto milionů vyšší částka než ta, na níž podle odhadů vyjde výstavba nového sídla na vlastním pozemku.

Prezident NKÚ Miloslav Kala před sídlem NKÚ. Budova Tokovo se nachází v...
Sídlo NKÚ v budově Tokovo se nachází v pražských Holešovicích.
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...