18. srpna 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš naděloval ze státního rozpočtu, zkrátka přišel málokdo

Šéf strany ANO Andrej Babiš při čekání na výsledky eurovoleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf strany ANO Andrej Babiš při čekání na výsledky eurovoleb | foto: MAFRA - David Neff

PRAHA Stejný schodek, ale více peněz pro jednotlivé resorty. Minulou sobotu skončilo první kolo jednání o požadavcích ministrů na státní rozpočet v příštím roce.

Jako poslední jednal u šéfa státní kasy Andreje Babiše ministr životního prostředí Richard Brabec, který si vymohl několik desítek milionů na zvýšení mezd, protipovodňová opatření a provoz parku České Švýcarsko. Po něm přišli na řadu ještě zástupci Technologické agentury ČR, ti ale prozatím odešli s prázdnou.

„Řekli jsme si, proč je užitečné, co dělá Technologická agentura, proč chceme 688 milionů na náš střednědobý výhled. Domluvili jsme se na tom, že naše požadavky jsou chápány jako pravděpodobně užitečné, ale že to je věc další diskuse,“ uvedla po jednání předsedkyně Technologické agentury Rut Bízková.

Zachovat minus sto miliard

V úvodu tohoto týdne se na ministerstvu financí vystřídali představitelé téměř všech ostatních resortů a zástupci několika státních agentur a úřadů. I když jednání o rozpočtu není zcela uzavřeno a jeho kompletní podoba bude známa na přelomu srpna a září, prozatím ministr Babiš přidělil dle svých slov navíc přibližně 16 miliard korun. Značně tak slevil z plánů na zeštíhlení rozpočtu.

V sobotu skončilo první kolo jednání o požadavcích ministrů na státní rozpočet...

„Pevně doufám, že za dva týdny kolegové nepřijdou zase s nějakými nápady na výdaje,“ uvedl ministr financí. Jak už ale dříve prohlásil, přitápění pod kotlem státních výdajů by nemělo zvýšit plánovaný deficit. Ten má zůstat stále na úrovni 100 miliard korun.

Jak je to možné?

Podle Babiše by dalších 30 miliard mělo přitéct ze státních firem, navíc počítá s penězi z lepšího výběru daní. „Vidím obrovský potenciál v zefektivnění státní pokladny a zapojení dalších státních institucí do celkového řízení likvidity státu, kdy jsme de facto dobrým investováním vydělali asi 147 milionů korun,“ uvedl.

Slibování vyšších příjmů z daní patří k tradičnímu folklóru ministrů financí. Doopravdy se podařilo významně zlepšit výběr daní teprve v loňském roce, kdy se s 610 miliardami dostal přibližně na úroveň roku 2008, tedy před vypuknutím finanční krize. Od té doby se držel o desítky miliard níž.

Během letošního a příštího roku by se měla zahájit restrukturalizace finanční správy. Vláda si od tohoto kroku slibuje právě další zlepšení ve výběru odvodů a daní.

Požadavky nekončí

„Potom by měly nastat systémové kroky pro výběr daní v roce 2016. To jsou legislativní záležitosti elektronického výkazu DPH a elektronický výkaz tržeb,“ vysvětlil Babiš.

Ten si od jednání o rozpočtu ještě nějakou dobu nevydechne. Někteří ministři už stačili avizovat, že zdaleka nedostali tolik, kolik potřebují. Například ministr životního prostředí Richard Brabec bude chtít dalších 1,5 miliardy pro Státní fond životního prostředí.

Resort práce a sociálních věcí zase může zvýšit platy, ale podle současné dohody nemá na další investice. Náměstek Martin Kučera tak tvrdí, že ministerstvo bude chtít dalších 1,5 miliardy. Nová jednání už předznamenal i ministr vnitra Milan Chovanec. Konečný návrh rozpočtu musí ministr financí předložit do konce srpna.

Tomáš Plhoň

Najdete na Lidovky.cz