Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
5. ledna 2018 8:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš otočil: Nařízení o mzdách řidičů se nezmění, peníze zajistí kraje

Autobus (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Nařízení, kterým minulá vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) k začátku minulého roku zvedla minimální mzdy řidičů linkových autobusů, se měnit nebude. Peníze na mzdy zajistí kraje. V pátek ráno to na twitteru napsal premiér Andrej Babiš po jednání s předsedkyní Asociací krajů Janou Vildumetzovou (ANO) a šéfem Odborového svazu dopravy Lubošem Pomajbíkem.

Ve čtvrtek přitom předseda vlády po jednání s hejtmany mluvil o tom, že chce vládní nařízení zrušit. Považuje totiž za nesmyslné, aby premiér určoval mzdy řidičů soukromých přepravců. Vládní krok navíc označil za předvolební akci svého předchůdce.

„Právě jsme s šéfkou Asociace krajů Janou Vildumetzovou a šéfem Odborového svazu dopravy Lubošem Pomajbíkem domluvili, že peníze na řidiče zabezpečí kraje. Vláda bude hledat peníze na opravy silnic 2. a 3. tříd,“ uvedl Babiš.

05.ledna 2018 v 08:24, příspěvek archivován: 05.ledna 2018 v 09:06

Právě jsme s šéfkou Asociace krajů @JVildumetzova a šéfem Odborového svazu dopravy Lubošem Pomajbíkem domluvili, že peníze na řidiče zabezpečí kraje Vláda bude hledat peníze na opravy silnic 2. a 3. tříd.

Za důležité považuje, aby přepravci peníze od krajů skutečně dali řidičům, což podle něj musí kontrolovat inspektorát práce. „A nařízení vlády se měnit nebude. Budeme ale společně hledat způsoby, jak profesi řidiče lépe oceňovat,“ dodal premiér. 

Zvýšení minimální mzdy řidičů si letos vyžádá 420 mil. Kč navíc.

Peníze by podle Vildumetzové měl poslat krajům stát formou dotace na opravy silnic.

Bývalý šéf sněmovny a člen ČSSD Jan Hamáček si do ANO rýpl také na twitteru.

05.ledna 2018 v 09:03, příspěvek archivován: 05.ledna 2018 v 09:06

Tak včera bylo podle hnutí ANO navyšování platů řidičů autobusů nesystémovým dárkem @CSSD před krajskými volbami.Dnes se vše mění a nařízení zůstává v platnosti.Snad jim to přesvědčení už vydrží.Odchod řidičů a úbytek linek by pro veřejnou dopravu v krajích byl katastrofální.

Sobotkův kabinet po protestech řidičů rozhodl v říjnu 2016, že od ledna nadcházejícího roku stoupnou minimální mzdy řidičů autobusů zhruba o třetinu ze 71,60 korun na hodinu na 98,10 korun. Zvýšily se i další příplatky.

Knot: Babišovo vyjádření o mzdách je populismus

"Pokud Andrej Babiš kritizoval bývalého premiéra Sobotku (ČSSD) za populismus, tak tento krok je populismus non plus ultra," řekl Knot. Podle něj se předseda vlády takto nemá chovat. "Pan Babiš by si měl uvědomit, že ve funkci premiéra nemůže svá prohlášení ze dne na den měnit," uvedl Knot.

Náměstek jihočeské hejtmanky navíc míní, že Babišovo poslední prohlášení je nefér vůči krajům. "Navýšení mezd pro řidiče představuje na jihu Čech částku v řádech desítek milionů korun. A nevíme, kde tyto peníze máme vzít. Budeme požadovat po vládě, aby nám částku nějak kompenzovala," uvedl Knot.

Kraje, které veřejnou dopravu objednávají a potřebné linky dotují, pak měly problémy s finančním pokrytím růstu mezd a tím, jak peníze k řidičům dostat. Nakonec loni v červenci vláda schválila příspěvek zhruba 394 milionů prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Vildumetzová ve čtvrtek po jednání s Babišem řekla, že nařízení Sobotkovy vlády nefungovalo, peníze od krajů se k řidičům často nedostávají. „Proto chceme v co nejbližší době přijít s náhradním systémovým řešením tak, aby se navýšení platů dostalo spravedlivě ke každému řidiči,“ uvedla.

Kraje požadují po vládě čtyři miliardy Kč. Z nich by byly schopny zaplatit jak vyšší mzdy řidičů, tak i opravy silnic nižších tříd, řekla dále Vildumetzová.

Okleštěk: Olomoucký kraj problém se mzdami řidičů autobusů nemá

Olomoucký kraj nemá podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) se mzdami řidičů linkových autobusů žádný problém, protože autobusové dopravce loni vybral ve veřejné soutěži podle nových pravidel. Valorizace mezd je zahrnuta ve smlouvách, řekl Okleštěk.

Hejtman připomněl, že loni Olomoucký kraj kvůli růstu mezd řidičů linkových autobusů, o kterém rozhodla vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), musel dopravcům zaplatit o 52 milionů korun víc. Hejtmanství peníze dalo z přebytku rozpočtu a částku posléze dostalo od státu zpět formou zvýšení příspěvku na investice do oprav silnic druhé a třetí třídy.

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) kroky premiéra Andreje Babiše (ANO)  kritizoval v posledních hodinách, v nichž se rozporuplně vyjádřil k nařízení, kterým minulá vláda k začátku roku 2017 zvedla mzdy řidičů linkových autobusů. „Pan premiér se ve čtvrtek velmi rezolutně opřel do tohoto nařízení s použitím slov typu, že je to nesmyslné, a ani ne po 12 hodinách tento svůj názor mění. Vypovídá to o jeho nepříliš systémové práci,“ řekl Štěpán.

Řidiči linkových autobusů proti nízkým mzdám protestovali od října 2015. Šoféři si stěžovali, že kraje objednávají dopravu jen na základě ceny, a autobusové firmy pak šetří zejména na mzdách. V červnu 2016 odbory kvůli nízkým platům řidičů odsouhlasily přípravu stávky, a v říjnu téhož roku vláda zvýšení mezd řidičů schválila. Kvůli neplnění podmínek uspořádali řidiči autobusů začátkem dubna 2017 v pěti krajích jednodenní stávku.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...