2. března 2016 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš odvolal šéfa Centra sdílených služeb Weisla. Chystá výběrové řízení

Odvolaný šéf Centra sdílených služeb Hanuš Weisl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný šéf Centra sdílených služeb Hanuš Weisl. | foto: Státní pokladna Centrum sdílených služeb

PRAHA Ministr Andrej Babiš odvolal k 1. březnu šéfa Státního podniku Centrum sdílených služeb Hanuše Weisla. Na jeho místo vypíše ministerstvo financí výběrové řízení.

Vedením podniku byl dočasně pověřen ředitel provozu IT služeb Dušan Kučera. Ministerstvo financí o tom informovalo na internetu. Firma by měla mimo jiné zajistit některé provozní služby pro elektronickou evidenci tržeb.

Společnost Státní pokladna Centrum sdílených služeb, která vznikla počátkem roku 2015 odštěpením od Státní tiskárny cenin, provozuje Národní datové centrum a systém Státní pokladny. Podnik tak spravuje klíčová data ministerstva financí a vybraných složek státní správy.

Společnost měla také podle původních plánů vytvořit a provozovat kompletně nový systém pro elektronickou evidenci tržeb.

Finanční správa ovšem nedávno oznámila, že místo nového systému využije pro technické řešení elektronické evidence tržeb současné systémy. Technické řešení evidence tržeb tak bude začleněno do nynějšího automatizovaného daňového informačního systému (ADIS), ve kterém funguje například daňový portál, daňové informační schránky nebo spisová evidence.

Správa ale zároveň upozornila, že na provozu a přípravě evidence tržeb bude nadále se SPCSS spolupracovat. Firma by měla zajistit některé provozní služby.

Nový systém pro elektronickou evidenci tržeb měl podle původních plánů vytvořit a provozovat právě státní podnik SPCSS. Ministerstvo financí přitom bylo v minulosti kritizováno, že výběr provozovatele chtělo zadat bez veřejné soutěže.

ČTK