Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš: Pokud neprojde elektronická evidence tržeb, zvýšíme daně

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf hnutí ANO Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

ČESTLICE Pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb a další opaření ministerstva financí proti daňovým únikům, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. Na dnešním kongresu Horeka 112 to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Babiš zároveň upozornil, že pokud se podaří minimalizovat daňové úniky, tak naopak vznikne prostor pro snižování daní.

„Chtěl bych perspektivně snižovat daně. Pokud je budou všichni platit, tak je prostor pro jejich snižování... Pokud se to vše nepodaří, tak nám nezbude, než navyšovat daně,“ uvedl ministr financí.

Babiš ve středu v souvislosti s evidencí tržeb zopakoval, že pokud projekt projde úspěšně legislativním procesem, bude spuštěn později než od ledna 2016. „Nebude to dříve než 15. února,“ uvedl Andrej Babiš. 

Vláda by návrh měla projednat 3. června, přičemž ve čtvrtek by návrh měla mít na stole Legislativní rada vlády.

Ministerstvo financí si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně daně z přidané hodnoty. Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska, které by měl 16. června představit na konferenci v Praze chorvatský ministr financí Boris Lalovac.

Koalice už se shodla

Evidence by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí Finanční správa. Podle již dostupného materiálu k evidenci tržeb může státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchod zhruba 12,5 miliardy korun. 

„V evidenci tržeb je perspektivně 30 miliard korun,“ uvedl ministr Babiš.

Vláda se předlohou ještě nezabývala. Nicméně vládní strany se na počátku května výrazně přiblížily k definitivní dohodě o evidenci tržeb. Shoda zatím panuje v obecné rovině, lidovci ještě chtějí počkat na konkrétní paragrafové znění návrhu. KDU-ČSL chce ale znát přesné dopady normy. 

Účtenky - ilustrační foto

Ministr Babiš již tehdy uvedl, že by systém měl začít fungovat spíše v únoru než v lednu příštího roku. Sociální demokracie tento návrh podle premiéra Sobotky podpoří. „Bude to velké politikum, a to i v rámci koalice,“ prohlásil ministr financí.

Návrh rovněž snižuje sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou pět tisíc korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby. Norma nezavádí povinnost zákazníka převzít účtenku a zřizuje účtenkovou loterii. „Do budoucna se nebráním i debatě o snížení DPH u restaurací na 10 procent,“ uvedl ve středu Babiš.

Výdaj navíc zatíží hlavně malé živnostníky

S elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí například opoziční TOP 09 a ODS nebo Strana soukromníků ČR. Ta dokonce chystá proti zavedení elektronické evidence tržeb protestní akce. Babiš odmítá argumenty opozice, že projektem se bez jakéhokoliv přínosu zkomplikuje podnikání nebo zvýší administrativní zátěž.

Podle účetní specialistky společnosti Sečteno Jolany Pražákové stoupnou náklady na zavedení EET drobným podnikatelům a živnostníkům o 20 až 30 tisíc korun ročně. „Dopad to bude mít především na menší a malé živnostníky a společnosti ve smyslu nákladů na pořízení patřičných pokladen a tiskáren pro tisk pokladních dokladů a kvalitní internet,“ uvedla.

Babiš ale již dříve řekl, že podnikatelé si budou moci software, aplikaci a spojení s finanční správou pronajmout, celý balíček bude stát 100 až 300 korun za měsíc. S elektronickou pokladnou, která čte čárový kód a stojí zhruba 7000 korun, půjde o 500 korun měsíčně.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...