13. července 2015 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš: Potíže s Řeckem se vrátí. Sobotka: Dohoda je lepší než zhroucený stát

Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek. | foto: Reuters

PRAHA Šéfové české vlády se vyjádřily k dohodě představitelů eurozóny. A jako obvykle se postoje Bohuslava Sobotky a jeho vicepremiéra Andreje Babiše významně lišily.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nepovažuje výsledek summitu eurozóny k Řecku za dobrý. Za pár let se podle něj bude situace opakovat. Za řešení má odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů. 

Naproti tomu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen, že je lepší mít dohodu s tvrdými podmínkami pro Řecko, než totálně zhroucený stát uvnitř EU a NATO.

DĚNÍ V ŘECKU

Členské země eurozóny se po celonočním jednání dohodly na tom, že Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Podmínkou je rychlé zahájení tvrdých reforem. 

Babiš závěry summitu za krok správným směrem nepovažuje. 

„Za pár let bude eurozóna ve stejné situaci jako v roce 2011 a dnes. Závazky Řecka vůči eurozóně budou mít na řeckou ekonomiku a společnost velmi negativní dopad,“ uvedl vicepremiér.

Opoziční ODS v reakci na závěry summitu vyzvala premiéra Sobotku, aby dodržel slib a zabránil tomu, aby se občané Česka podíleli na umoření řeckého dluhu. 

„To, že Česká republika velmi reálně může přijít o čtyři miliardy ze svého rozpočtu, je důsledkem nevratných kroků, které Sobotkova vláda podniká směrem k našemu členství v eurozóně,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala. 

Závěry summitu by podle něj měly obsahovat podmínku, že pokud nedojde k domluveným reformám, mělo by Řecko eurozónu opustit s tím, že jeho dluh bude následně restrukturalizován.

ČTK