29. června 2016 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš připouští odklad elektronických pokladen. Rozhodne o nich do konce srpna

Andrej Babiš, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš, ilustrační foto. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Ministerstvo financí zvažuje odložení startu elektronické evidence tržeb na začátek roku 2017. Řekl to šéf resortu Andrej Babiš (ANO). O termínu spuštění chce rozhodnout do konce srpna. Odklad spuštění EET z plánovaného 1. prosince letošního roku o jeden měsíc navrhovala hospodářská komora. Svaz průmyslu a dopravy tento týden uvedl, že Babiš v diskusi s firmami připustil i odložení na 1. února.

Odklad spuštění evidence z plánovaného 1. prosince letošního roku o jeden měsíc navrhovala už dříve hospodářská komora. Svaz průmyslu a dopravy pak tento týden uvedl, že Babiš v diskusi s firmami připustil dokonce odložení na 1. února.

„Diskutujeme to v rámci ministerstva, chceme posoudit, jaké jsou výhody, nevýhody. Předpokládám, že do konce srpna bychom měli mít jasno,“ uvedl ve středu Babiš.

Podle dosavadních plánů by elektronická evidence tržeb měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy.

Babišův resort rovněž dosud uváděl, že v srpnu zřídí kontaktní místo, od září začne podnikatelům přidělovat autorizační údaje k evidenci tržeb a od listopadu zahájí pilotní projekt pro podnikatele, aby si otestovali komunikaci s úřady.

Podle Babiše připadá v úvahu i to, že by se evidence nevztahovala na podnikatele s malým obratem. „Je to stále živé, zatím na to není jasný názor,“ poznamenal. Opozice už dříve navrhovala, aby se evidence tržeb netýkala podnikatelů s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Povinnost evidovat tržby by se pak týkala jen plátců daně z přidané hodnoty.

ÚČTENKOVÁ REVOLUCE

  • Vláda si od zavedení EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí.
  • Pravicové opozice nové opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje řadu drobných živnostníků.
ČTK