5. října 2016 15:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš se cítí podveden kvůli schválení kompenzací pro horníky. Podle Marksové nedával pozor

Ministr financí Andrej Babiš v Praze na jednání Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš v Praze na jednání Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Vláda ve středu schválila kompenzace pro propuštěné horníky z dalších dolů v Česku těsnou většinou. Nesouhlasí s nimi vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ve středu ráno zopakoval, že jde o příspěvek pro Tykače. Těsné rozhodnutí vlády potom padlo v okamžiku, kdy Babiš opustil jednací sál. Novinářům řekl, že nevěděl, že se bude v tu chvíli o návrhu jednat, a že počítal, že přijde na řadu až jako poslední bod dnešní schůze vlády.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) však nedával Babiš pozor, když ministři na začátku jednání hlasovali o změně pořadu programu.

Kompenzacemi pro propuštěné horníky, které ve středu schválila vláda, byly stvrzeny takzvané těžební limity hnědého uhlí v severních Čechách. Ve společném prohlášení to uvedly ekologické organizace. Výplata kompenzací se totiž má mimo jiné týkat pracovníků hnědouhelného dolu ČSA, u kterého loni nebyly limity prolomeny. Pracovnicí povrchového dolu mají po propuštění dostávat náhradu 5300 korun až po dobu pěti let.

Vláda před rokem rozhodla, že se limity těžby uhlí se na severu Čech prolomí pouze v dolu Bílina, kde těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ. V dolu ČSA, kde těží Severní energetická, zůstávají zachovány. Podle firmy, kterou ovládá miliardář Pavel Tykač, tehdejší rozhodnutí vlády znamená postupný útlum těžby, který se dotkne víc než tisíce lidí. Kompenzace by se zde podle dřívějších informací mohla týkat asi 1900 lidí.

„Vracet se k otázce prolomení limitů na velkolomu ČSA by po dnešku bylo absurdní,“ uvedl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh. Podle ekologů by peníze na dávky pro horníky měl kabinet získat od majitelů firem prostřednictvím dalšího zvýšení poplatků za těžbu. „Bylo by velmi rozumné to propojit,“ řekl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Vláda již letos v březnu schválila nařízení, na základě kterého stouply poplatky za povrchovou těžbu uhlí na dvojnásobek. Schválené nařízení navázalo na novelu horního zákona. Změna v poplatcích má od příštího roku přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013. Na příjmy rozpočtů obcí má mít neutrální dopad. V roce 2013 získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Ze samotné těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů Kč a státu 66 milionů korun.

ČTK
K. Konavi 864 Šašek... 16:59 5.10.2016

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?