Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš se pochlubil nejlepším rozpočtem od vzniku České republiky. Přebytek je téměř 62 miliard

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Česko dosáhlo loni nejlepšího rozpočtového výsledku ve své historii. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v úterý oznámil, že země v roce 2016 hospodařila s přebytkem 61,8 miliardy. Ministerstvo z těchto peněz uhradí část státního dluhu. Zemi pomohl lepší výběr daní, ale na výsledek měla vliv i podstatně nižší investiční aktivita, kterou kritizují někteří ekonomové a opoziční politici. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija pak dokonce podezírá Babišův resort z manipulace s čísly.

Příjmy státu byly oproti předpokladům o bezmála 101 miliard korun vyšší. Přelomový - byť očekávaný - výsledek Babiš oznámil v úterý odpoledne. Na rok 2016 poslanci schválili státní rozpočet se schodkem 70 miliard korun, země však dosáhla na 61,8 miliardy v pozitivních číslech.

Česko mělo přebytkový státní rozpočet pouze v prvních třech letech samostatné existence. Nejlepšího výsledku země dosáhla v roce 1994, kdy byla v plusu 10,5 miliardy korun. Naposledy skončila v přebytku o rok později (7,2 miliardy).

„Budeme navrhovat, abychom přebytek použili na splacení dluhu,“ řekl ministr financí a vicepremiér Babiš. Konkrétní ale nebyl. Předpokládá se, že stát těmito penězi uhradí část dluhopisů.

Za dobrým výsledkem rozpočtu v průběhu loňského roku je podle ministerstva financí především růst daňových příjmů, nižší výdaje a ekonomický růst. Oproti předpokladům vybral stát o například o 17,9 miliardy více na DPH. „A to přitom byl původní výpočet daňových příjmů pro rok 2016 optimistický,“ řekl Babiš.

Otázkou je, jak bude vypadat hospodaření v letošním roce. Pro něj totiž ministerstvo financí naplánovalo schodek 60 miliard korun. „Nechci predikovat skutečný výsledek , ale důležité je, že chceme snižovat deficit,“ uvedl ministr.

Ekonomové i opozice ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu kromě lepšího výběru daní souvisí také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů. Ty loni činily 54,3 miliardy korun, což bylo ve srovnání s rokem 2015 o 118 miliard korun méně.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek vládě vytkl to, že investuje méně, než v letech 2011 a 2012 investovala bývalá vláda, v níž byl ministrem financí. „Vláda teď sklízí plody našich investic, ale sama pro budoucnost neinvestuje, což je docela nefér,“ prohlásil.

Zároveň však podpořil názor ministerstva financí, aby se o přebytek rozpočtu snížil státní dluh a ulevil tak příštím generacím, které jej budou splácet.

Podle materiálu, který v polovině prosince projednala vláda, chce Babišův resort navrhnout, aby se případný přebytek státního rozpočtu za loňský rok využil na snížení státního dluhu, konkrétně na dluhopisy splatné v roce 2017.

Využití peněz ovšem musí schválit Poslanecká sněmovna v rámci projednání návrhu státního závěrečného účtu. Vláda jej musí poslancům předložit vždy do dubna následujícího roku.

Rozpočtové statistiky roku 2016.

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija pak dokonce v jednom ze svých komentářů ostře zaútočila na výsledky rozpočtu jako takové.

„Ministerstvo financní podezřívám z manipulace s čísly, zejména u DPH, jejíž výběr může být reálně nižší. Firmy si stěžují, že jim MF zdržuje vratky na DPH,“ napsala na svém twitterovém účtu.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...