27. března 2014 20:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš: Státní peníze jsme investovali u bank v ČR, vydělaly už 45 milionů

Andrej Babiš hostem Interview Daniely Drtinové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš hostem Interview Daniely Drtinové | foto: ČT

PRAHA Desítky miliard, které měl stát dosud uložené u České národní banky (ČNB), investovalo ministerstvo financí do komerčních bank v tuzemsku. Česká republika na tom do 17. března vydělala 45 milionů korun, řekl ve čtvrtek České televizi ministr financí Andrej Babiš (ANO). Peníze stát podle něj investoval třeba u České spořitelny či Komerční banky, celkem jde prý o deset patnáct bank se sídlem v tuzemsku.

"A dostali jsme za to 0,27 až 0,35 per annum (ročně)," řekl Babiš. Úročení státních peněz u ČNB přitom bývá okolo 0,04 procenta.

Ministr v ČT uvedl, že v centrální bance se peníze "válely jen tak". Odmítl obavy, že jejich investování u komerčních bank přináší na rozdíl od úložky u ČNB riziko. České banky jsou podle něj "nejlepší v Evropě" a jsou "narvané penězi". "A navíc, samozřejmě, je to ještě garantované jako dluhopisy," dodal.

Nápad to byl jeho podřízených

Nešlo podle něj o jeho nápad, vzešel prý od zaměstnanců ministerstva, na které naléhal, aby optimalizovali využívání státních financí.

O tom, že ministr financí Andrej Babiš investoval několik desítek státních miliard na peněžním trhu, informoval deník E15. Babiš podle něj hodlá na investicích státních peněz letos vydělat celkem 150 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz