23. listopadu 2016 13:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vyjmeme z EET e-shopy, zvažuje Babiš. Prý mají složitý systém plateb

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Elektronické obchody mají podle ministra Babiše příliš složitý systém plateb. Zvažuje tedy, že se e-shopy zcela vyhnou připravované Elektronické evidenci tržeb (EET), která pro ně má začít platit od března.

„Uvažuji o změně, že bychom vyňali z evidence e-shopy. Je tam asi 18 různých druhů plateb, jsou tam platební brány. Chci to projednat s koaličními partnery a navrhneme, aby e-shopy byly vyňaty,“ řekl v rozhovoru pro server Info.cz. Před tímto vyjádřením vše nasvědčovalo tomu, že elektronické obchody budou muset evidovat tržby spojené alespoň s nějakými platebními metodami.

Velké e-shopy se však už začaly na EET připravovat. „Prostudovali jsme Metodický pokyn k aplikaci zákona o evidenci tržeb z 31. 8. 2016 a plánujeme v našem interním systému vše nastavit s předstihem. Úpravy, respektive vývoj IS (informačního systému - pozn. red.), v tuto chvíli odhadujeme v řádu desítek tisíc korun,“ vysvětlil hlavní účetní Alza.cz Jaroslav Kříž pro server Lupa.cz. Jedinou výjimkou pro e-shopy měly doteď být dobírky.

Vyjádření ministra zřejmě vzešlo z pondělní schůzky s Janem Vetyškou, výkonným ředitelem APEK (Asociace pro elektronickou komerci). Během schůzky hovořili zejména o platbách pomocí platebních agregátorů. Podle Vetyšky by platby přijaté prostřednictvím on-line služeb neměly být součástí evidence. APEK je v konaktu s ministerstvem financí i Finanční správou ČR dlouhodobě.

„Věřím, že naše schůzka byla plodná a že jsme na dobré cestě, jak přístup k EET a internetovým obchodům zjednodušíme. Byla by velká škoda omezovat například nabídku on-line platebních metod, které jsou pro zákazníky nejpohodlnější,“ dodal Vetyška.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz