Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš ve sněmovně mával obřími účtenkami. Jděte do karusele, řekl mu Kalousek

Když se k řečnickému pultu dostal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když se k řečnickému pultu dostal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek,... | foto: ČTK

PRAHA Očekávaná kritika ze strany pravicové opozice se snesla při pátečním jednání Sněmovny na návrh o zavedení elektronické evidence tržeb. Zákon má podle vlády především pomoci omezit daňové úniky a narovnat podnikatelské prostředí. Pravice ujišťuje, že udělá vše pro to, aby se koalici nepovedlo zákon schválit.

Situaci oživil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který po jednacím sále chodil s panely, na nichž ukazoval poslancům vzor budoucí účtenky.

Posléze panely položil jako štít před stolek zpravodajů, kde zasedl, aby je většina poslanců mohla vidět. Vladimír Koníček (KSČM) mu ale vytkl, že na nich některé požadované údaje chybí.

„Nikdy vám nedovolíme ten zákon schválit a uvést v realitu,“ prohlásil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Pro volné dýchání v Česku je podle něho návrh stejně nebezpečný jako jeho předkladatel Babiš. Proti zákonu vystupují i opoziční ODS a Úsvit. Předseda občanských demokratů Petr Fiala označil evidenci tržeb za součást útoku vlády na živnostníky, podnikatele a všechny pracovité lidi. „Systém je úplně zbytečný a nenaplní cíle,“ zdůraznil Fiala. 

„Vy to zavádíte jenom pro někoho a jenom tam, kde to zajímá Babiše,“ vyčetl Kalousek vládní koalici. Fiala vidí v evidenci tržeb nebezpečné shromažďování dat a varoval taky, že někteří podnikatelé skončí.

Kalousek se opřel i do Babiše. V souvislosti s jeho firmami soustředěnými do skupiny Agrofert mluvil o daňových optimalizacích a o miliardách požadovaných od státu na odstranění starých ekologických zátěží. „S takovouhle platební daňovou morálkou, pane podnikateli a ministře financí v jedné osobě, běžte do karusele,“ vmetl Babišovi. Ministr financí Kalouska nařkl ze sprosté lži.

Karel Fiedler z klubu Úsvitu poznamenal, že nelegální a stínová ekonomika v obchodu, pohostinství a stavebnictví tvoří velmi malý podíl v únicích daně z přidané hodnoty. „Budeme honit blechy v kožichu medvěda,“ řekl. 

Ministr financí Andrej Babiš se na jednání o kontroverzním vládním návrhu na...

Systém hájil Jan Volný z ANO. Není podle něho proti živnostníkům, protože bude evidence tržeb zaváděna vždy pro celý obor, budou pod ni spadat i velké firmy. Další poslanec ANO Jiří Zlatuška podotkl, že i za první republiky měl živnostník v pokladně zapečetěnou pásku pro kontrolu berního úřadu. Další poslanci z řad vládního hnutí poukazovali hlavně na narovnání podnikatelského prostředí a zlepšení morálky. „Kdo neplatí daně, má neopodstatněnou výhodu,“ uvedl například Ivan Pilný.

Na údajnou neekonomičnost systému poukazoval předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, jenž podotkl, že i kdyby se naplnila vládní očekávání zvýšeného výběru daní, bude to celkově jen 1,5 procenta navíc. Adolf Beznoska (ODS) řekl, že podíl šedé ekonomiky v Česku je nyní asi patnáct procent, v Chorvatsku, které dává vláda za vzor, jde o 28 procent a klesá navíc pomaleji.

„Zavádí se státem organizovaný systém udávání,“ soudí Martin Plíšek (TOP 09 a Starostové) v souvislosti s předpokládaným povinným vystavováním účtenek. Ohledně zákona varoval před porušením evropského práva. Občanský demokrat Radim Holeček označil evidenci tržeb za zbraň hromadného ničení proti živnostníkům a malým podnikatelům. 

Podnikatelé, na které se bude vztahovat povinnost elektronické evidence, vydají podle vládního návrhu zákona zákazníkovi účtenku a údaje o ní pošlou okamžitě elektronicky finančnímu úřadu. Takto evidovat se budou tržby v hotovosti, platební kartou nebo šekem a směnkou. Nebude se to vztahovat mimo jiné na bankovní převody nebo tržby v prodejních automatech. Výjimka bude platit i pro prodej jízdenek na dráze nebo pro veřejné toalety.

Poslanci se přeli také o to, zda a jak je v tuzemsku dostupné vysokorychlostní připojení k internetu. Opozice tvrdí, že řada podnikatelů kvůli potížím s připojením nebude mít šanci požadované údaje odesílat. Zlatuška to ale označil za nesmysl s tím, že rychlost internetu neovlivní rychlost odesílání dat.

Co v pátek zaznělo ve sněmovně...

Miroslav Kalousek (TOP 09) k představení panelů ministra financí Andreje Babiše (ANO) se vzory účtenek: "Protože tady byl skutečně mimořádný hluk, navíc tady běhali nějací demonstranti s cedulemi, tak já si to s dovolením radši vezmu ještě jednou od začátku." "Shodou okolností zde sedící vlastník prosperující firmy za tři roky si pro sebe vytáhl 2,8 miliardy korun, státu nezaplatil na korporátní dani ani korunu a po zde sedícím ministrovi financí požaduje 3,2 miliardy dotace z veřejných rozpočtů. S takovouhle platební daňovou morálkou, pane podnikateli a ministře financí v jedné osobě, běžte do karusele." "Proč ten, kdo to zavádí, se domnívá, že ti největší podvodníci jsou hospodští a prodejci v maloobchodě? Protože tam se obchoduje s komoditou, která ho mimořádně zajímá, tam je největším producentem, tam jsou ty potraviny."

Andrej Babiš (ANO): "Když někdo celý život nelže, tak je z toho v šoku, co tady Kalousek předvádí."

Jiří Zlatuška (ANO): "Chápu, že toto řečniště snese jakýkoli nesmysl, ale v okamžiku, kdy zde padlo něco o tom, jak není dostupný vysokorychlostní internet na předávání tohoto malého objemu dat, tak to je naprostý nesmysl."
Miroslav Kalousek (TOP 09): "Co se týče přenosu dat, nechci se přít s profesorem kybernetiky. Vycházím z tvrzení znalce, který pracoval pro ministerstvo financí. Buď mluví z cesty pan profesor Zlatuška, nebo znalec ministerstva financí."

Jiří Zlatuška (ANO): "To, co zde z odborného hlediska od opozice vyznívá jako námitky, je absolutní nesmysl. Kdybych tohle slyšel od studenta při běžné zkoušce, vyhodím ho."

Karel Fiedler (Úsvit): "My tady budeme honit blechy v kožichu medvěda, budeme ztrácet spoustu času elektronickou evidencí tržeb, ale ty velké daňové úniky, ty necháme pořád, aby existovaly."

Jan Volný (ANO): "Pan kolega Fiedler ... nezklamal mě, protože se zase přidal se svým populismem a tvrdí tady, že řešíme sedm procent malých živnostníků. Já upozorňuji, že EET bylo rozděleno podle sekcí, to znamená, začíná se pohostinstvím a obchodem a je to i na ty velké sítě, je to i na ty velké firmy."

Petr Fiala (ODS): "Jedním z motivů omezovat svobodu volného trhu je strach ze svobody samotné. Ano, dámy a pánové, strach ze svobody a snaha všechno kontrolovat a podřídit státu a některým ekonomickým zájmům, to je ta pravá motivace pro zavedení registračních pokladen."

František Laudát (TOP 09): "Řecký oligarchický nebo ruský systém, to je to, co vy tady chcete. A my budeme dělat všechno pro to, abychom vám v tom zabránili. Nevím, čemu se tady šklebíte tak hloupě."

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...