14. listopadu 2016 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babišův úřad věří Česku. Předpověděl, že ekonomika letos poroste ještě víc

České koruny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České koruny. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z červencových 2,2 procenta. Pro příští rok odhad úřad také zlepšil – na 2,5 z předchozích 2,4 procenta.

Vyplývá to z pondělní makroekonomické predikce ministerstva financí. Loni ekonomika rostla o 4,5 procenta. Důvodem zlepšení odhadu je podle resortu velmi dobrá kondice ekonomiky ve druhém čtvrtletí, zejména výborné výsledky zahraničního obchodu.

ROZPOČTOVÉ STRATEGIE

  • Ministerstvo financí očekává, že veřejné finance se dostanou do přebytku 0,1 % HDP v roce 2018. Další rok by měl přebytek stoupnout na 0,5 % HDP.
  • Pro letošní a příští rok odhaduje úřad deficit veřejných financí na 0,2 procenta HDP. Vyplývá to z Fiskálního výhledu.
  • Hlavním cílem rozpočtové strategie vlády je podle materiálu postupné snižování schodku státního rozpočtu ze 100 miliard navržených pro rok 2015 až na schodek 30 miliard v roce 2019.

V letech 2018 a 2019 očekává ministerstvo nadále růst ekonomiky o 2,4 procenta. „V roce 2016 by měl být ekonomický růst tažen spotřebou a saldem zahraničního obchodu, naopak tvorba hrubého fixního kapitálu bude na růst působit negativně,“ uvedl úřad.

Odhad vývoje inflace ministerstvo v nové prognóze ponechalo na 0,5 procenta letos a 1,2 procenta příští rok.

Díky příznivé situaci na trhu práce ovšem úřad snížil odhad míry nezaměstnanosti na čtyři procenta letos z dřívějších 4,2 procenta. Pro příští rok odhad snížil na 3,9 procenta z červencových čtyř procent. „Domníváme se však, že na této úrovni již další pokles nezaměstnanosti naráží na strukturální meze,“ uvedl úřad vedený ministrem Andrejem Babišem (ANO).

Rizikem pro odhadovaný růst je podle MF především otázka dopadů brexitu, dále například zpomalení růstu čínské ekonomiky a další geopolitická rizika jako je například migrace.

Česká národní banka v nové prognóze, kterou představila na počátku listopadu, zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,8 procenta. Naopak výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok zhoršila na 2,9 procenta.

V roce 2018 by podle odhadu ČNB měla ekonomika vzrůst o 2,9 procenta. Podle listopadové prognózy Evropské komise česká ekonomika letos poroste o 2,2 procenta. Pro příští rok čeká komise růst českého HDP o 2,6 procenta a v roce 2018 o 2,7 procenta.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!