6. srpna 2009 16:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bankéři zhoršili výhled, ekonomika se propadne skoro o 4 procenta

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guvernér ČNB Zdeněk Tůma | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Česká národní banka očekává v nové prognóze pokles ekonomiky v letošním roce o 3,8 procenta. V příštím roce už ale počítá s růstem hrubého domácího produktu, a to o 0,7 procenta a v roce 2011 s růstem o 2,2 procenta. Loni rostla ekonomika podle revidovaných údajů ČSÚ o 2,8 procenta.

Bankéři jsou tak stále optimističtější než ministerstvo financí, které v nové prognóze počítá s poklesem o 4,3 procenta. V roce 2010 by pak hrubý domácí produkt měl podle MF růst jen mírně, o 0,3 procenta. Podle odhadů Evropské komise letos česká ekonomika klesne o 2,7 procenta a Mezinárodní měnový fond očekává letos propad o 3,5 procenta.

Oživování přichází, ale jen vlažné

"Ten ekonomický příběh České republiky se nemění oproti předchozí prognóze zásadním způsobem. Vycházíme z toho, že ekonomický pokles ve druhém čtvrtletí dosáhl již svého dna a nastane mírné oživování. Nicméně na meziročních číslech se dočkáme ještě poklesu," uvedl Tůma.

Podle guvernéra není rovněž pochyb, že růst spotřeby domácností bude zpomalovat a v roce 2010 může dokonce klesnout. Příčinou je rostoucí nezaměstnanost. "V roce 2009 se růst spotřeby domácností přiblíží nule a na začátku roku 2010 bude mírně záporný," uvedl Tůma.

Během následujících měsíců centrální banka očekává pokles inflace. "Celková inflace ve třetím čtvrtletí letošního roku dále poklesne. Ve zbytku tohoto roku a na začátku příštího se bude pohybovat na nízkých, avšak nadále kladných hodnotách. V příštím roce začne opět růst a k dvouprocentnímu inflačnímu cíli se dostane na konci roku 2010," uvedl guvernér.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz