16. ledna 2012 19:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bankrot na obzoru: Řecku velmi brzy dojdou peníze

Krize eura - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eura - ilustrační foto | foto: Reuters

LONDÝN Řecko se patrně už velmi brzy ocitne v situaci, kdy nebude schopno vyrovnat závazky z dluhopisů. V rozhovoru ve finanční televizi Bloomberg to řekl šéf oddělení státních ratingů agentury Standard & Poor's Moritz Kraemer.

Řečtí představitelé od minulého týdne jednají se soukromými věřiteli o výměně dluhopisů, rozhovory se ale komplikují. Další kolo je plánováno na tuto středu.

"Řecko bude v platební neschopnosti velmi brzy," řekl Kraemer. "Zda bude na konci těch současných obtížných jednání nějaké řešení, to ale nevím," dodal. Právě Kraemer je vedoucím týmu, který v pátek uvedl, že S&P snižuje hlavní rating téměř polovině členům eurozóny.

"Hodně se tady balancuje na hraně, neřízený bankrot by měl vážné dopady i na ostatní země. Já ale věřím, že politici tomu budou chtít zabránit. Ta hra ještě neskončila," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:


Mezi soukromými věřiteli Řecka jsou hlavně banky. Jejich zájmy na jednáních s Řeckem zastupuje Ústav pro mezinárodní finance (IIF). Ředitel IIF Charles Dallara uvedl, že jednání se na konci minulého týdne zastavila kvůli rozdílným představám o výši úroků nových dluhopisů. Dohoda s věřiteli je pro Řecko naprosto zásadní, bez ní nebudou Atény schopny dluhy výrazně snížit.

"To je v zásadě oblast, kde jsou ty rozdíly největší. Oni chtějí, aby soukromý sektor přijal úroky, které by oni sami nepřijali. To je naprosto absurdní," dodal.

Dallara také podle agentury Reuters řekl, že banky byly velmi překvapeny postojem, který zaujali někteří politici. A to jak ve vládách, tak v multilaterálních institucích. "Je třeba se okamžitě dohodnout a vložit tam prvek stability," řekl Dallara.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!