4. července 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bankrot? V tom už přece žijeme pět let, říká Češka žijící v Řecku

Jana Micholu v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Micholu v Řecku | foto: Jana Micholu

PLATAMON Jen hodiny dělí Řecko od klíčového referenda. V turistické vesnici Platamon na břehu Egejského moře je ale klid. Češka Jana Micholu - žijící v Řecku už deset let - tvrdí, že i když hlasující odmítnou podmínky věřitelů, místním lidem to neuškodí. Hůř už prý být nemůže.

Žena pracující v místním baru míní, že Řeky potopily do dluhů hlavně pravicové vlády. Řekové by podle ní v referendu neměli ustoupit požadavkům zahraničních věřitelů.

„To, co vidíme v televizi, je něčí propaganda, která se snaží vystresovat lidi, hlavně důchodce. Je to znát na turistech – ruší zájezdy,“ popisuje v rozhovoru pro Lidovky.cz Jana Micholu.

Jana Micholu
Jana Micholu

Lidovky.cz: Místní lidé se budoucnosti nebojí?

Dostali jsme se do situace, kdy jsou Řekové ochotní pracovat za dvacet euro denně. Proč by jim nestačilo 60 eur, které si můžou za den vybrat z bankomatu? Jsou lidé, kteří jsou proti veškerým smlouvám, které nám nabízí věřitelé, a snaží se postavit na vlastní nohy. Na lidi tlačí Evropská unie i veškerá pravice v zemi, která doposud panovala a dostala zemi do dluhu. Místní proto raději nesledují televizi a nečtou noviny.

Lidovky.cz: Vnímají propagandu jen ze strany věřitelů, nebo i od vládní Syrizy?

To si nemyslím. Největší silou je zahraniční tisk, z něhož se překládají články do řečtiny. To stojí za to číst. Půl je pravda a půlka vymyšlená.

Lidovky.cz: Stojí tedy lidé za současnou vládou premiéra Alexise Tsiprase?

Podle průzkumů se zvyšuje procento lidí, kteří vládu podporují a v referendu chtějí říct ne požadavkům zahraničních věřitelů.

Lidovky.cz: Co by se změnilo, pokud by země dospěla k bankrotu?

Ale Řecko zbankrotovalo už před pěti lety! Teď se to jen prostě řeklo. Horší už to být nemůže.

Lidovky.cz: Ubude zahraničních turistů?

Určitě. Co jsem slyšela, tak Srbové a Rumuni, co tu byli, vyprázdnili dneska (v pátek – pozn. red.) kemp. Bojí se, že si nevyberou z bankomatu. Přitom účty cizinců fungují normálně.

Lidovky.cz: Co se podle vás v Řecku po referendu stane? Jaké bude třeba za rok?

Já doufám, že Řekové v referendu řeknou velké ne. Že se věřitelům postaví a přestanou skákat, jak pískají. A že bude líp. Je to opravdu jen strašení lidí, kteří dostávají zabrat. Důchodci, co volili pravici – která nás dostala do toho průšvihu – jdou zase za ní. Protože se bojí. Vyhrožují jim, že se můžou vrátit drachmy. To se podle mě nestane. Změna měny by trvala pět šest měsíců. A co jsme pochopili, tak Evropská unie se začíná také trochu bát, protože odchod Řecka z eurozóny se nikomu nevyplatí. 

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?