Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Banky jsou relativně spokojené se zákonem o odkladu splátek, řešení uleví klientům

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

Praha Banky jsou v rámci možností spokojené se zněním zákona, který umožní klientům bank v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Ve středu to řekl poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

Moratorium zavádí vládní návrh zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů, který v úterý ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Senát by ho mohl projednat ve čtvrtek.

Délku přerušení si klienti budou moci vybrat. V případě jednotlivců má být odložen odklad splácení úroků i jistiny, ale úročení poběží dál. U firemních úvěrů bude pozastaveno jen splácení jistiny. „Odložení splátek bude pro klienty dobrovolné a nebudou s ním spojeny žádné poplatky,“ uvedla v úterý ve sněmovně ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Splátky budou odloženy poté, co to dlužník věřiteli oznámí a zdůvodní negativním ekonomickým dopadem pandemie. Důvody nebude muset prokazovat.

Přijetím zákona se celková lhůta odkladu splátek neprodlužuje. Zákon ale ponechává na rozhodnutí klienta, zda i po nabytí účinnosti zákona ponechá bez dalšího v platnosti dohodu o odkladu splátek, kterou s bankou uzavřel před nabytím jeho účinnosti, upozornil Staňura. Možnost odkladu splátek se vztahuje na úvěry sjednané a čerpané před 26. březnem 2020. U hypotečních úvěrů postačí, že byly před 26. březnem 2020 sjednány, ale klient z nich ještě nemusel čerpat.

„Schválený zákon přináší řešení, které uleví klientům. V každém případě je ale nebytné vyjasnit si, jak technicky aplikovat některé detaily, které vzešly z přijatých pozměňovacích návrhů,“ uvedl generální tajemník České leasingové a finanční asociace Jaroslav Krutilek.

Moratorium se nemá vztahovat na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry a operativní leasing. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Michaela Marksová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Michaela Marksová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Michaela Marksová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...