Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Banky varují investory: Nekupujte slovenské dluhopisy

Slovenský premiér Robert Fico prochází 26. května v Bratislavě po skončení jednání mimořádné schůze vlády zástupem novinářů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico prochází 26. května v Bratislavě po skončení jednání mimořádné schůze vlády zástupem novinářů. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenské banky začaly odrazovat investory od nakupování státního dluhu. Díra ve slovenském rozpočtu totiž rychle roste, ministerstvo financí údaje o rozpočtu tají, a tak by se v současnosti mohly případné investice pořádně nevyplatit.

Vydává se Slovensko Řeckou cestou?

Experti ze slovenského Klubu ekonomických analytiků (KEA) odhadli letošní schodek na 7,4 procenta HDP. Všichni respondenti průzkumu, který Klub na začátku června provedl, navíc zpochybnili věrohodnost údajů, které v současnosti zveřejňuje ministerstvo financí. Zároveň také vyčíslili pravděpodobnost, že Slovensko skončí v dluhové pasti podobné problémům v Řecku, na 26 procent. KEA je občanským sdružením, má 33 členů a je složen z ekonomických analytiků, komerčních bank, nevládních výzkumných institucí, Slovenské akademie věd, konzultačních firem a univerzit.

Píše o tom deník Sme a odkazuje přitom na výsledky českých voleb, ve kterých voliči vyjádřili obavy z "řecké cesty". Upozorňuje tak na fakt, že se postup slovenské vlády stále častěji přirovnává právě k Řecku. Podle expertů roste schodek k nejvyšším hodnotám v historii Slovenska a o rozpočtových problémech se navíc na Slovensku mlčí.

"Už nejde jen o předpověď vývoje daní, kterou odmítá ministerstvo financí zveřejnit, a která by mohla odhalit špatný stav rozpočtu. V trezorech úřadu zůstávají i další důležité dokumenty, které už dávno měly spatřit světlo světa: státní závěrečný účet za minulý rok a východiska pro rozpočet na rok příští," píše slovenský deník.

Důvod pro zatajování informací přitom ekonomové vidí zejména v blížících se parlamentních volbách. Letošní deficit totiž podle všeho významně překročí vládní plán na úrovni 5,5 procenta HDP, což není ve vrcholící volební kampani příjemné téma.

Čtěte více:

Díra v rozpočtu bude až o polovinu větší

Úřadující vláda utrácí podstatně víc, než si naplánovala. Například podle včerejšího průzkumu slovenského Klubu ekonomických analytiků by se měl schodek vyšplhat až na 7,4 procenta. Nejde přitom o nejčernější odhady. "Je pravděpodobné, že pokud nedojde ve zbytku roku k šetření, schodek státního rozpočtu bude atakovat hodnotu 7,8 procenta hrubého domácího produktu," řekl analytik UniCredit Bank Dávid Dereník slovenskému deníku Pravda.

Trest za liknavé spravování státního rozpočtu přitom může na Slovensko dopadnout už brzy v podobě snížení ratingu od světových agentur. "Nelze vyloučit, že kromě snížení ratingu by mohla narůst riziková přirážka z vládního dluhu," řekl Sme ekonom Slovenské spořitelny Michal Mušák. Po UniCredit Bank tak je to na Slovensku už druhá banka, která v současnosti nedoporučuje nakupovat státní dluhopisy, protože za pár týdnů bude jejich výnosnost vyšší.

Čtěte více:

Podle odborníků, ekonomů, opozice, ale i některých koaličních poslanců si tak slovenské ministerstvo financí zahrává s ohněm a ohrožuje dobré jméno země v zahraničí. "Jednají neprofesionálně a pod politickým tlakem, což je škoda, neboť za poslední roky se nic podobného nedělo," řekl ekonom Tatra banky Juraj Valachy. 

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?