24. ledna 2011 10:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bárta chce nový zákon, stavby začnou bez ohledu na vlastníka půdy

Bagr - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bagr - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Ministr dopravy Vít Bárta chystá nový zákon o vyvlastňování, který by oddělil proces vyvlastňování od jednání o náhradě za pozemek. Při sporu o cenu rozhodne soud, ale stavba se už rozběhne.

Informoval o tom v pondělí server iHNed.cz, prosazení nového zákona požaduje ministr ve své "dopravní superkoncepci", která určuje rozvoj silniční a železniční sítě na příštích 15 let.

Zákon už sepisuje speciální komise, ve které jsou zástupci resortu dopravy a ministerstva pro místní rozvoj. "Pokud by měl člověk přijít o majetek, dostane i nadále náhradu. Neshody ale nemohou brzdit stavbu," řekla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

V praxi by to znamenalo, že pokud majitel půdy odmítne výkupní cenu nabízenou státem, spory o náhradě bude řešit soud. Mezitím by však už na pozemek mohly vjet stavební stroje a budovat dálnici, pokud by její stavba byla ve veřejném zájmu.

Vít Bárta vysvětluje okolnosti údajného sledování politiků Prahy 11.

Podobný zákon už poslanci v předchozích letech dvakrát projednávali, ale parlamentem neprošel.

O vyvlastnění by rozhodoval úředník

Podle serveru by majitelé pozemků spolu s půdou ztratili hlavní argument pro boj se státem a nemohli by stavbu blokovat. "Je to strašná představa. O vyvlastnění by de facto rozhodoval státní úředník. Už několikrát jsme proti těmto změnám protestovali, a pokud projdou, může to celé skončit u Ústavního soudu," řekl  předseda Svazu vlastníků půdy František Janda.

Hlavním problémem je podle něj to, že stát nabízí za pozemky oproti zahraničí nízké částky, a proto se majitelé se státem raději soudí. Soud častěji určí pro majitele pozemků výhodnější cenu. "U nás stát nabízí 50 korun za metr a v EU v přepočtu 500 korun," poznamenal Janda.

Návrh zákona má být podle harmonogramu dokončen v březnu a na přelomu května a června by ho měla projednávat vláda. Bárta  argumentuje tím, že pokud návrh neprojde, Česko se v nejbližších letech nedočká 346 kilometrů nejdůležitějších dálnic, které chce ministerstvo stavět spolu se soukromníky.

Lidovky.cz, ČTK

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz