23. března 2010 15:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Belgičané chtějí stejnou minimální mzdu pro všechny země Unie

Belgičané chtějí společnou minimální mzdu pro všechny země Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgičané chtějí společnou minimální mzdu pro všechny země Evropy | foto: Shutterstock

BRUSEL Část belgických poslanců by chtěla prosadit, aby se napříč celou Evropskou unií zavedla určitá společná minimální mzda. Píše o tom dnes list La Libre Belgique.

Belgie se v první půlce příštího roku ujme předsednické role v 27členném bloku. Poslanci by dnes v patřičném výboru měli přijmout rezoluci, která budoucí předsednictví vyzve k tomu, aby tento bod zařadilo na svůj program.

Myšlenka, za jejímž vznikem stojí hlavně socialističtí poslanci, ale vyvolává řadu otázek i kritických hlasů.

Zavedení minimálního platu napříč celým blokem by podle zastánců mělo umožnit třeba obranu proti sociálnímu dumpingu. Jenže kritikové připomínají skutečnost, že stanovit nějakou minimální úroveň v celé unii by bylo velmi těžké, i pokud by k tomu byla politická vůle, o čemž se dá pochybovat.

List připomíná údaje Eurostatu z roku 2006, podle nichž se minimální plat pohyboval od 129 eur (asi 3300 korun) v Lotyšsku po více než 1500 eur (asi 38 tisíc korun) v Lucembursku. V některých zemích navíc podobná věc neexistuje.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!