18. června 2013 15:36, aktualizováno  17:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bendl zrušil kladrubský tendr, kvůli kterému je obviněno 9 lidí

Hřebčín v Kladbrubech nad Vltavou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřebčín v Kladbrubech nad Vltavou. | foto: MAFRA – Michal Klíma

PRAHA Ministerstvo zemědělství zrušilo výběrové řízení na obnovu kladrubského hřebčína za 300 milionů korun. Úřad začíná připravovat nový tendr, který bude vypsán co nejdříve v letošním roce, aby chátrající hřebčín nepřišel o peníze z evropských fondů. Zakázku vyšetřuje policie, několik manažerů soutěžících firem skončilo od začátku června ve vazbě.

"Důvodem zrušení je špatné světlo, které na toto výběrové řízení vrhá současné policejní vyšetřování firem, které o zakázku na rekonstrukci hřebčína usilovaly," uvedlo dnes ministerstvo, které zakázku zrušilo po dohodě s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj a za vědomí ministerstva financí.

Podle posledních informací Vrchního státního zastupitelství v Praze a Okresního soudu v Pardubicích bylo v případu dosud obviněno devět lidí. Osm z nich soud do vazby, aby neovlivňovali vyšetřování.

ČTĚTE TAKÉ:

Dotyční byli začátkem měsíce po rozsáhlé razii na východě Čech i Praze obviněni ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.

Ředitel hřebčína Jiří Jehlička věří, že opravy ještě půjde stihnout. "Necháváme si na to zpracovávat posudek, neradi bychom se dostali do pozice, že by se to stihnout nedalo, uvedl. Podmínka dodržet termín bude jednou z podmínek výběrového řízení. Hřebčín už rovněž nahradil část managementu. "Museli jsme všechny kolem toho vyměnit, aby to bylo čisté jako slovo Boží," dodal Jehlička.

Ministerstvo se zároveň ohradilo proti tvrzením některých médií, podle něhož měli v policejní vazbě v souvislosti s kauzou skončit i někteří jeho zaměstnanci. "Podle informací ministerstva zemědělství nebyl nikdo z úředníků ministerstva ani obviněn," stojí v dnešní tiskové zprávě úřadu.

Stamiliony na opravu

Loni hřebčín dostal na generální opravu 17 objektů dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu. Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení.

Původní zrušený tendr vyhrála společnost Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice. Sdružení obou firem se účastnilo i dnes zrušeného výběrového řízení. Podle vyjádření ministerstva kultury má hřebčín na opravy čas jen do konce roku 2014, v opačném případě by mohl o dotaci přijít.

Lidovky.cz, ČTK