17. prosince 2013 12:01, aktualizováno  12:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bez soutěže a za miliardy. Vláda na odchodu zadala 6x víc zakázek než za Nečase

Jiří Rusnok, Martin Pecina a Vlastimil Picek na jednání sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Rusnok, Martin Pecina a Vlastimil Picek na jednání sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Před svým odchodem stihla vláda bez důvěry zadat bez soutěže od září letošního roku zakázky za 2,85 miliardy korun. To je šestkrát více, než za poslední čtyři měsíce loňského roku schválil kabinet Petra Nečase. Premiér v demisi Jiří Rusnok tvrdí, že zakázkami řeší urgentní situace, které by mohly ohrozit čerpání evropských peněz.

Monitoring veřejných zakázek vypracovala občanská sdružení Oživení a Otevřená společnost. U Rusnokovy vlády šlo o 78 nadlimitních zakázek, zatímco loni Nečasova vláda schválila 18 zakázek bez soutěže v hodnotě 450 milionů korun.

Premiér Jiří Rusnok se po sněmovních volbách v říjnu nechal slyšet, že jeho kabinet v demisi bude působit jen jako udržovací. Jeho cílem mělo být zejména zachování toku peněz z evropských fondů do Česka.

Dokument

Jak ale několikrát informoval server Lidovky.cz, ministři jsou před svým odchodem stále velmi aktivní a neostýchají se zadávat řadu veřejných zakázek. Dokonce přicházejí s velikášskými plány na prolomení těžebních limitů na severu Čech či vybudování vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Nutností čerpat evropské peníze argumentuje Rusnokův úřad i nyní. „Vláda Jiřího Rusnoka reagovala na tristní situaci v čerpání peněz z evropských fondů, kdy bylo nutné aktvizovat všechny dostupné možnosti tak, abychom nepřišli o desítky miliard z fondů EU,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí vlády Jana Jabůrková.

„V některých případech vláda řešila havarijní a bezodkladné situace pro zajištění chodu státní správy, které vznikly nečinností a odkládáním nutných rozhodnutí v minulém období,“ dodala mluvčí.

„Několikanásobný nárůst velkých státních zakázek zadávaných bez soutěže vládou, která je v demisi a nemá politickou důvěru, je alarmující,“ komentoval údaje Martin Kameník z Oživení.

Neziskovky vyzývají vládu k aktivnímu zveřejňování základních informací o plánovaných zakázkách bez soutěže nad rámec současné praxe.

ČTĚTE VÍCE:

Ministři jsou od roku 2010 povinni informovat vládu o všech nadlimitních zakázkách, které plánují zadat bez soutěže. Zadávání zakázek v jednacím řízení bez uveřejnění je zvláštní procedurou, která se má používat pouze ve výjimečných situacích, kdy nelze zadat zakázku na základě soutěže dodavatelů.

mevMartin Nevyhoštěný

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?