25. listopadu 2010 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bič na regionální politiky, zákon o bankrotu obcí, je v jednání

Vesnice Růžová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesnice Růžová | foto: Linda ŠplíchalováLidovky.cz

PRAHA Ministerstva vnitra a financí chystají zákon, podle kterého by mohly zadlužené obce vyhlásit bankrot. Dosud to mohly učinit jen firmy nebo fyzické osoby. Obce by po "zbankrotování" nesměly mít zaměstnance a musely by rozprodat majetek.

I občané by se ale na oddlužení obce museli podílet, třeba placením vyšší daně z nemovitosti nebo opravou chodníků, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

"Předlužená obec bude muset předložit ministerstvu financí ozdravný program. Když se ho nepodaří do určité doby naplnit, do obce přijde nucený správce," řekl náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu František Vavera.

Zadluženost obcí roste

Loni klesly obcím příjmy z daní o desetinu a polovinu z 6244 obcí nějaké dluhy tíží. Ministerstvo financí zaznamenalo na konci loňského roku 44 předlužených obcí, což je o 18 obcí více než rok předtím. Jde zpravidla o sídla do tisícovky obyvatel.

"Pokud i nucený správce konstatuje, že splacení obecních dluhů v rozumné době není možné, musí nastat insolvence," dodal.

U firem je to tak, že se buď v konkurzu rozprodá veškerý majetek a podnik skončí, anebo věřitelé souhlasí s reorganizací a předlužená firma dál funguje a postupně umořuje dluhy.

Fyzická osoba může splácet dluhy do konce života, obec ne

Fyzická osoba může požádat soud o oddlužení, vyhlásit na sebe bankrot a splatit část dluhu. Po pěti letech živoření pak může začít znovu s čistým štítem. Když věřitelé nesouhlasí, musí splácet dluhy do konce života.

Obec však nemůže prostě zaniknout ani splácet dluhy "do konce života".

Pěší zóna v Chebu.

Řešením insolvence by tak mohlo být sloučení s jinou obcí. "Větší celek má lepší stabilitu, byl by to ale průlom do Ústavy," naznačil obtížnost takové změny Vavera.

Při bankrotu by mohla ztratit obec možnost rozhodovat o sobě

Druhou variantou je pak ztráta možnosti obce řídit své záležitosti. "Několik let by o financích v obci spolurozhodoval někdo další, třeba větší obec nebo kraj," dodal.

S tím souhlasí i Svaz měst a obcí, který zavedení "obecního bankrotu" vítá.

Jaromír Jech

"Volič by si měl uvědomit, koho volí, aby na to nedoplatil," řekl výkonný šéf svazu Jaromír Jech. Většina věřitelů totiž zůstane neuspokojena a už dnes se stává, že ve volbách vyhraje bývalý starosta, který obec do potíží přivedl.

Občané nevědí, že má jejich obec dluhy

Někdy občané ani netuší, že obec má problémy s dluhy. S novou legislativou chce ministerstvo vnitra řešit také tvrdší postih vůči zastupitelům, pokud se dopustí nesprávného postupu.

ČTK, Lidovky.cz