Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

BIS: Státní manažeři lžou a zkreslují výsledky. Fischer chce zpřísnit kontrolu

Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto: Dan MaternaLidové noviny

PRAHA Bezpečnostní informační služba varuje před zkreslováním hospodářských výsledků státních firem. Jejich manažeři mají dozorčím radám systematicky lhát, aby si udrželi místa. Ministr financí v demisi Jan Fischer tak vytvořil expertní komisi, která by měla přinést návod, jak podvodům v eráru zabránit.

Vedle korupce a napojení úředníků či manažerů státních firem na soukromé dodavatele, upozorňuje BIS na „nesprávné, neúplné a zavádějící informování dozorčích rad ve státem ovládaných společnostech“.

Manažeři se tím snaží vyhnout vyhazovu či skrýt svá chybná rozhodnutí. „Takovéto praktiky ... vytvářely situace, kdy zástupci státu mohli některá klíčová ekonomická rozhodnutí činit na základě nekompletních či zavádějících informací, nebo reagovat na přicházející hospodářské hrozby se zpožděním,“ uvádí tajná služba s tím, že riziková je zejména oblast dopravy a energetiky.

„BIS zaznamenala tento jev zejména v souvislosti s rostoucím tlakem na hospodářské výsledky některých státem ovládaných společností, což se projevilo vzrůstajícím počtem případů, kdy jejich management ve snaze zakrýt některé nepříznivé skutečnosti manipuloval s informacemi předkládanými odpovědným zástupcům státu,“ stojí v nedávno zveřejněném dokumentu tajné služby.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr financí v demisi Jan Fischer, který kromě státní kasy dohlíží i na energetický gigant ČEZ, už se vydal cestou změn fungování státních podniků, věci se však do pohybu zatím příliš nedaly. „Vytvořil jsem pracovní skupinu, složenou jak ze zaměstnanců ministerstva, tak z externích odborníků na obchodní právo, která mi do poloviny listopadu předloží první ucelený výstup,“ uvedl Fischer pro server Lidovky.cz.

Zavedení lepšího způsobu kontroly bude podle Fischera úkol spíše pro jeho nástupce vzešlého z předčasných voleb. Nevylučuje však, že pokud se sestavování nové vlády protáhne, je připraven projekt dokončit.

Ministerstvo dopravy? Augiášův chlév

Premiér v demisi Jiří Rusnok nedávno v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že četbu zpráv BIS nemá právě v oblibě. Právě v resortu dopravy je podle něj situace nejkritičtější. „Ministerstvo dopravy je Augiášův chlév, a to platí posledních deset let. Kdyby se dalo zveřejnit, co o dění tam píše BIS, tak byste viděli, že se tam děly hrůzné věci,“ uvedl předseda vlády.

Kvůli utajení se k aktuálním zjištěním agentů Rusnok blíže vyjadřovat nechce. Serveru Lidovky.cz skrze svojí mluvčí pouze vzkázal, že závěry BIS „důkladně vyhodnocuje“. „Odpovědné orgány, ministerstva, či správci státního majetku včetně policie mají  – a i v budoucnu budou mít – adekvátní informace, aby situace vyplývající ze zjištění BIS mohla být efektivně řešena,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Jana Jabůrková.

Vyvodit důsledky? To by tu nezůstal kámen na kameni

Do role bojovníka proti nešvarům v resortu dopravy se pasoval ministr v demisi Zdeněk Žák, který už za méně než půlrok vyměnil sedm vysokých úředníků a vedení Českých drah a ČD Cargo.

„Doprava je postižena celá jako systém. Ve státních podnicích to má různé projevy. Někde je podezření, že část struktur firem je přímo postavena tak, aby se z nich vyváděly peníze. V jiných si zase nechají proplácet neexistující díla. Jindy se lidé chovají podezřele, ale nemůžeme jim nic dokázat,“ řekl Žák serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Žák i BIS se shodují v tom, že personální čistky ve vrcholném managementu situaci nevyřeší. „Kdyby přišlo na to, vyvodit hned závěry ze všech těch zjištění, to by v resortu dopravy nezůstal kámen na kameni. Nemá smysl honit jednoho člověka, důležitá je změna systému,“ vysvětluje ministr.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...