Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

BIS varuje před lobbisty a snahou o vytunelování Lesů ČR

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) za uplynulý rok varuje před snahami podnikatelských a lobbistických skupin získat vliv nad významnými rozhodnutími při správě státního majetku. Na tento problém upozorňuje BIS dlouhodobě. Jako příklad zpráva zveřejněná dnes na webu BIS uvádí stejně jako loni Lesy ČR.

Podle BIS na sebe díky svému značnému majetku soustředily pozornost skupin, jejichž cílem bylo ovlivňovat obchodní a personální záležitosti státního podniku.

Čtěte více:


Lesy ČR v reakci uvedly, že obsah výroční zprávy BIS je plně interní
záležitostí zpracovatele zprávy. "Spekulace o ovlivňování záležitostí LČR lobbistickými skupinami a konkrétní hypotézy z toho dedukované jsou neopodstatněné a jsou pouhými nepodloženými spekulacemi, které nemají racionální a věcný základ," uvedl pro ČTK mluvčí LČR Zbyněk Boublík s tím, že k obsahu textů zprávy se podnik nehodlá vyjadřovat.

Podobný lobbistický tlak jako u LČR se podle BIS projevoval i u obří
zakázky na odstraňování ekologických škod. O možnosti korupce se zmiňuje i v souvislosti se zakázkami Správy železniční dopravní cesty.

Podivné skupiny kroužili i kolem aerolinek

Letadlo ČSA na pražském letišti

BIS také sledovala situaci kolem plánů na privatizaci Českých aerolinií (ČSA). Na neúspěchu této privatizace se podle tajné služby podílela nepříznivá finanční situace firmy. BIS v této souvislosti uvádí, že na zhoršování, příčiny i dopady vývoje dlouhodobě upozorňovala. Společnosti jako ČSA jsou podle kontrarozvědky častým objektem zájmu různých skupiny, které se snaží vytvořit si silnější pozici pro případnou privatizaci.

"Mezi jejich časté aktivity patřilo ovlivňování personálního obsazování managementu a vrcholných orgánů těchto společností. Díky tomu měly větší prostor pro získávání interních firemních informací," uvádí BIS.

Výroční zpráva české kontrarozvědky uvádí, že v souvislosti se sporem mezi státní firmou Lesy ČR a soukromou společností CE WOOD byla zaznamenána příprava na vytunelování státního podniku. Peníze z Lesů ČR měly být podle BIS vyvedeny do "netransparentních zahraničních společností", to se však nakonec nestalo.

V případě obří zakázky na likvidaci ekologických škod, vyhlášené v roce 2008, se podle BIS lobbisté soustředili na zvýhodnění některých uchazečů a ovlivnění výše vítězné nabídky ve prospěch konkrétních zájemců. Některé společnosti se podle kontrarozvědky pokusily ovlivňovat přímo zástupce odpovídajících státních institucí a usilovaly o vyjmutí určitých oblastí ze seznamu lokalit, které měly být sanovány cestou veřejné zakázky.

Neprůhledné tendry
BIS také upozorňuje, že v případě stavebních firem zájemci o veřejnou zakázku koordinují výši nabídek, které podávají. "Cílem je vytvořit zdání konkurenčního prostředí a zakrýt předem uzavřené dohody o vítězi tendru," píše kontrarozvědka. Výrazně to prý bylo vidět u zakázek vypisovaných Správou železniční dopravní cesty, jejíž někteří zaměstnanci podle BIS dokonce jednali přímo ve prospěch stavebních firem.

Kontrarozvědka také varuje, že trvá zájem organizovaného zločinu o některé české strategické podniky, jako je například Čepro.
Civilní kontrarozvědka ve výroční zprávě za rok 2009 také poukázala na dosud obvyklou praxi loterijních společností odvádět část zisku na prospěšnou činnost prostřednictvím spřízněných nadací či občanských sdružení. Odliv financí má podle BIS za následek nedostatek peněz v oblastech veřejného zájmu.

Oslabování státní správy

"Výpadek financí se v roce 2009 projevil zejména ve sportu. Sazka, která má odvádět část svých výnosů na sportovní činnost, těmito prostředky splácí dluh za výstavbu multifunkční haly," stojí ve veřejné části zprávy. Kvůli všem těmto jevům dochází k oslabování státní správy, vyvádění financí z ní a také k pokřivení podnikatelského a konkurenčního prostředí, uvádí zpráva BIS.

U strategicky významných firem kontrarozvědka zaznamenala případy neefektivního hospodaření v důsledku chybných rozhodnutí
managementu, nedostatečné činnosti dozorčích rad nebo zadávání zakázek bez výběrových řízení a netransparentním způsobem, což vytvářelo možnosti pro přidělování zakázek firmám spjatým s vedením těchto firem.

"Některé podnikatelské a vlivové skupiny usilovaly o účelové snižování hodnoty podniku před budoucí privatizací," napsala BIS.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁKAZNICKÁ PODPORA NJ + AJ - BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 26 000 Kč