4. února 2014 12:44, aktualizováno  14:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bleskové jmenování. Zeman pošle ve středu Rusnoka do centrální banky

Jiří Rusnok podává demisi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Rusnok podává demisi. | foto: Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu expremiéra úřednické vlády Jiřího Rusnoka členem bankovní rady České národní banky, oznámil ve stručné tiskové zprávě Hrad. Rusnok od března nahradí Evu Zamrazilovou, které končí šestiletý mandát.

Jmenování se čekalo, Zeman zmínil Rusnoka jako jednoho z možných kandidátů do bankovní rady již během prezidentské volby. Později, když si Rusnoka vybral za jednoho ze svých poradců, mu toto místo i nabídl.

"Říkám obecně ano, ale neříkám kdy a přesně za jakých okolností, protože je to všechno někde na horizontu," uvedl letos v únoru Rusnok. V prosinci už Hospodářským novinám potvrdil, že s ním prezident ve funkci v centrální bance počítá.

Bývalý premiér úřednické vlády doplní bankovní radu v době, kdy ČNB čelí kritice části ekonomů a politiků za intervence, které vedly k oslabení koruny (čtěte VÍCE). Zatímco prezident zásah centrálních bankéřů kritizoval, nynější premiér Rusnok ho hájil. V listopadu řekl, že intervence domácí ekonomice pomohou a zvýší její konkurenceschopnost.

Před loňským angažmá ve vládě bez důvěry působil Rusnok jako šéf ING penzijního fondu. Dříve byl také ministrem financí a ministrem průmyslu a obchodu.

Přiblížení k Evropě a další intervence

"Nedávno vyjádřená podpora centrální banky v jejím rozhodnutí zahájit intervence k oslabení kurzu koruny naznačuje, že Jiří Rusnok bude mít blíže spíše k současnému guvernérovi a viceguvernérům ČNB, tedy spíše k aktivnějšímu používání měnové politiky ke stabilizaci ekonomiky," uvedl pro ČTK hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

V osobě Rusnoka se podle Marka snoubí zkušenosti z hospodářské politiky s praxí ve finančním světě. "Jiří Rusnok jako člen Bankovní rady ČNB nevyvolá v žádném směru okamžitou změnu politiky centrální banky," míní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Dokud se podle něj detailně neseznámí s problematikou politiky ČNB, bude ve svých názorech zdrženlivý a bude spíš hlasovat konsensuálně. "Z dlouhodobějšího pohledu je zřejmě Rusnokovo jmenování prvním krokem v názorovém posunu vedení ČNB směrem ke vstřícnějším postojům k evropské integraci," dodal.

Česká národní banka

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

ČNB

Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. V současné době stojí v čele rady guvernér Miroslav Singer. Další výměna rady je možná v červenci 2016, kdy končí mandát guvernérovi Miroslavu Singerovi a členovi bankovní rady Kamilu Janáčkovi.

mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz