Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko nabízí v dohodě s EU skoro totéž, co odmítlo v referendu, píše Bloomberg

Řecký premiér Alexis Tsipras. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Alexis Tsipras. | foto: Reuters

ATÉNY Nynější návrhy reforem, které partnerům v EU představila řecká vláda, jsou nápadně podobné těm, které řečtí voliči hromadně odmítli v nedělním referendu. Přesto existuje několik rozdílů, z nichž některé jsou zásadní a jiné méně podstatné, informovala agentura Bloomberg.

Agentury Bloomberg uvedla i hlavní body toho, co mají oba návrhy společného a v čem se liší: 

Financování a dluh

Řecko žádá o tříletý úvěr ve výši alespoň 53,5 miliardy eur na pokrytí svých finančních potřeb v letech 2015 až 2018. Také požaduje restrukturalizaci dluhu a revizi svého dlouhodobého dluhu splatného po roce 2022. 

Dřívější návrhy měly být výměnou za prodloužení pětiměsíčního stávajícího záchranného programu úvěrové pomoci v hodnotě 15,5 miliardy eur a nezahrnovaly žádnou restrukturalizaci dluhu. 

Fiskální cíle zůstávají stejné s přebytkem primárního rozpočtu na jednom, dvou, třech a 3,5 procenta hrubého domácího produktu v letech 2015 až 2018, a to i navzdory signálům, že se stav řecké ekonomiky za poslední dva týdny zhoršil kvůli omezení kapitálových toků a zavřeným bankám.

Daňová reforma

Řecká vláda přijala s několika výjimkami návrhy věřitelů k dani z obratu a zdanění právnických osob. Vláda navrhuje odstranit úlevu u daně z obratu na ostrovech postupně do konce roku 2016, místo toho, že to provede okamžitě. Okamžité má toto opatření být jen u ostrovů s mnohem vyššími příjmy, což jsou populární turistické destinace. Usiluje také o udržení hotelů ve snížené 13procentní sazbě daně z přidané hodnoty, namísto standardních 23 procent.

Důchodová reforma

Vláda se shoduje s věřiteli na zrušení předčasných odchodů do důchodu a předpokládá úspory ve výši 0,25 až 0,5 procenta HDP v roce 2015 a jednoho procenta HDP v roce 2016. Opatření má být okamžité v souladu s dřívějšími požadavky věřitelů. 

Navrhuje zavedení „nulového schodku“ ve fondech u doplňkových a paušálních penzí, což je opatření vypracované již v roce 2012, které by mělo platit od října místo toho, aby účinek byl okamžitý. I když souhlasí s tím, aby odstranila doplňkové příspěvky na nízké důchody do konce prosince 2019, chce začít snižovat tyto dávky až od března 2016, místo toho, aby to udělala hned.

Fiskální a strukturální opatření

Řecko chce postupně do konce roku 2017 zvýšit paušální platby daně z příjmů právnických osob na 100 procent, což má být součást kroků zamezujících daňovým únikům. Rovněž navrhuje odstranit zvýhodněný daňový režim pro zemědělce do konce roku 2017. Věřitelé chtěli, aby se tyto kroky zrealizovaly do konce roku 2016.

Vláda podle všeho ustupuje od svých vlastních dřívějších návrhů na škrty ve výdajích na obranu, když nabízí snížit výdaje o 100 milionů eur v roce 2015 a o 200 milionů eur v roce 2016. Přitom dříve navrhovala snížit vojenské výdaje o 200 milionů eur v roce 2016 a o 400 milionů eur v roce 2017. Věřitelé usilovali o okamžité snížení ročních vojenských výdajů o 400 milionů eur.

Snížení úspor chtějí Atény kompenzovat zvýšením luxusní daně na rekreačních plavidla o délce vyšší než pět metrů oproti původnímu limitu deseti metrů.

Reforma pracovního trhu

Vláda trvá na tom, že provede legislativní změny v oblasti vyjednávání kolektivních smluv letos na podzim. Věřitelé nechtějí žádné změny již schváleného rámce nynějšího pracovního zákona a požadují, aby případné změny byly nejprve projednány s třemi věřitelskými institucemi - Evropskou centrální bankou, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou komisí.

Privatizace

To je oblast, u níž se zdá, že je vláda připravena plně přijmout požadavky věřitelů, aby pokračovala veškerá dohodnutá privatizace státního majetku, včetně převodu státních podílů v řecké telekomunikační společnosti Hellenic Telecommunications Organization (HTO) a prodeje regionálních letišť za podmínek již schválených konsorciem pod vedením německé společnosti Fraport, vítězem tendru vyhlášeného předchozí vládou.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...