Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Blýská se na lepší časy. Český export je rekordní, recese končí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Únorový růst českého vývozu i dovozuje ukazuje na definitivní konec ekonomické recese. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Únorový přebytek obchodní bilance 15,3 miliardy Kč je podle nich za tento měsíc nejvyšším v historii. Výraznou převahu exportu nad importem očekávají ekonomové i ve zbytku roku.

"Důležité je, že jak export, tak import rostly rychleji, než se očekávalo," komentoval data hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Vývoz meziročně stoupl o 11 procent, dovoz o 7,9 procenta.
"Zdá se tedy, že statistika průmyslu, která indikuje solidní růst nových průmyslových zakázek ze zahraničí, se již odráží i v růstu exportu a importu. V ekonomice je tak znát lehké oživení tažené zahraniční poptávkou," dodal.

Zatímco vývoz již roste čtyři měsíce v řadě, dovoz roste teprve druhým měsícem, připomněl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Tempa růstu jsou podle něj výrazná. Ukazuje se, že ekonomika doma i v zahraničí ožila.

"Recese je definitivně za námi. Prudký růst vývozu indikuje rostoucí zahraniční poptávku a růst dovozu signalizuje, že u nás buď ožila spotřeba, nebo investice, nebo oboje zároveň," podotkl.

"Dosud nikdy nedosáhl v únoru zahraniční obchod tak vysokého přebytku jako letos," upozornil analytik Patria Finance David Marek.

Výrazně se podle něj zvýšil vývoz na Slovensko a do Německa, tedy zemí, které jsou nejdůležitějšími obchodními partnery České republiky. Raketově roste vývoz do Číny, nicméně objem exportu do této země stále dosahuje řádově nižšího objemu než například vývoz na Slovensko. Prim hraje vývoz strojů, dopravních prostředků a spotřebního zboží, poznamenal.

Auta se prodávají stále dobře
Únor dovršil celý jeden rok, v průběhu kterého se obchodní bilance meziročně nepřetržitě zlepšovala, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Podle něj se trochu překvapivě stále citelně zlepšuje bilance u silničních vozidel. Spekulace, že konec šrotovného v Německu výrazně vývoz aut poznamená, se tak zatím nenaplňují, dodal.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...