11. května 2011 13:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bohatým se zvýší penze. Změny prošly sněmovnou

Senior za volantem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senior za volantem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Sněmovna schválila vládě takzvanou malou důchodovou reformu, která kvůli rozhodnutí Ústavního soudu mění výpočet penzí ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Předloha také postupně zvyšuje věkovou hranici odchodu do důchodu bez cílového omezení.

Novelu zákona o důchodovém pojištění nyní dostane k projednání Senát. V něm má většinu opozice, která se ve sněmovně neúspěšně pokusila novelu zamítnout.

Čtěte také:

Sociální demokraté spolu s komunisty totiž navrhli nejen zamítnutí normy, ale i zrušení pasáže o výpočtu důchodového věku pro lidi narozené po roce 1977.

Do důchodu později
Pro ně by mělo podle vládní novely zákona o důchodovém pojištění platit, že se k věku 67 let přičte takový počet kalendářních měsíců, který odpovídá dvojnásobku rozdílu mezi rokem jejich narození a rokem 1977.

Zvyšovat věk odchodu do důchodu bude novela pro ženy narozené po roce 1955 a muže narozené po roce 1965. Například letošní čtyřicátníci by podle novely ale měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 pak až v 67 letech. Tato věková hranice by měla být v roce 2041 stejná pro muže i ženy bez rozdílu počtu vychovaných dětí.

Změnu výpočtu důchodů vyvolalo rozhodnutí Ústavního soudu, podle něhož nynější systém nebere dostatečně ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali, a tím pádem i odváděli státu do penzijního systému.

Předloha počítá s tím, že lidé s vyššími platy by měli mít i vyšší důchody, lidé s nižšími příjmy by ale dostali nižší důchody. Drábek však slíbil, že penze se fakticky nepropadnou. Dorovnat by je měla valorizace, která má být do budoucna automatická bez zásahu vlády.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!