Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bohatým se zvýší penze. Změny prošly sněmovnou

Senior za volantem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senior za volantem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Sněmovna schválila vládě takzvanou malou důchodovou reformu, která kvůli rozhodnutí Ústavního soudu mění výpočet penzí ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Předloha také postupně zvyšuje věkovou hranici odchodu do důchodu bez cílového omezení.

Novelu zákona o důchodovém pojištění nyní dostane k projednání Senát. V něm má většinu opozice, která se ve sněmovně neúspěšně pokusila novelu zamítnout.

Čtěte také:

Sociální demokraté spolu s komunisty totiž navrhli nejen zamítnutí normy, ale i zrušení pasáže o výpočtu důchodového věku pro lidi narozené po roce 1977.

Do důchodu později
Pro ně by mělo podle vládní novely zákona o důchodovém pojištění platit, že se k věku 67 let přičte takový počet kalendářních měsíců, který odpovídá dvojnásobku rozdílu mezi rokem jejich narození a rokem 1977.

Zvyšovat věk odchodu do důchodu bude novela pro ženy narozené po roce 1955 a muže narozené po roce 1965. Například letošní čtyřicátníci by podle novely ale měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 pak až v 67 letech. Tato věková hranice by měla být v roce 2041 stejná pro muže i ženy bez rozdílu počtu vychovaných dětí.

Změnu výpočtu důchodů vyvolalo rozhodnutí Ústavního soudu, podle něhož nynější systém nebere dostatečně ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali, a tím pádem i odváděli státu do penzijního systému.

Předloha počítá s tím, že lidé s vyššími platy by měli mít i vyšší důchody, lidé s nižšími příjmy by ale dostali nižší důchody. Drábek však slíbil, že penze se fakticky nepropadnou. Dorovnat by je měla valorizace, která má být do budoucna automatická bez zásahu vlády.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....