30. srpna 2013 13:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bohatým zdaníme příjmy 30 procenty, ostatním 20, dohodla se ČSSD

Jan Mládek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Mládek. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Sociální demokraté ustálili svoje plány v oblasti zdanění fyzických osob. Stínový ministr financí Jan Mládek řekl serveru Lidovky.cz, že počínaje rokem 2015 chce strana dvě daňová pásma: 20 a 30 procent. Druhé se bude vztahovat na lidi s příjmem nad 100 tisíc měsíčně.

"Chceme skončit s názvoslovným pokrytectvím a solidární daň přejmenujeme na progresivní daň fyzických osob. Po debatě uvnitř ČSSD mám mandát říct: Budou dvě sazby. 20 a 30 procent z hrubé mzdy," uvedl Mládek pro Lidovky.cz.

ČSSD neměla přitom o výši druhé sazby dlouho jasno. Strana opakovaně zmiňovala, že by to mohlo být až 38 procent. V posledních dnech ale šéf ČSSD Bohuslav Sobotka tyto plány přibrzdil a mluvil o "25 až 30 procentech".

ČTĚTE TAKÉ:

V současnosti odvádějí zaměstnanci jen 15procentní daň, ta se počítá ale z tzv. superhrubé mzdy, ve které jsou zahrnuté i odvody na zdravotní a sociální pojištění. Koncept superhrubé mzdy zrušila už vláda Petra Nečase (ODS) a podle platné legislativy mají být fyzické osoby počínaje rokem 2015 daněné 19 procenty.

"20 procent z hrubé mzdy odpovídá stávajícím 15 procentům ze supehrubé mzdy, je to dokonce maličko nižší, protože přepočet vychází na 20,1 procenta," vypočetl teď stínový ministr financí.

Navíc je pro roky 2013 až 2015 platná tzv. solidární daň. Dodatečný sedmiprocentní odvod se vztahuje na ty, kdo měsíčně vydělají přes 100 tisíc měsíčně. A také ten zavedl už Nečasův kabinet, sociální demokracie na něj ale plánuje navázat.

"Druhá sazba 30 procent by se jako dnes vztahovala na lidi, kteří mají příjem více jak 100 tisíc měsíčně. Tuto hranici, kterou zavedla Nečasova vláda, chceme zachovat. Druhé pásmo by se vztahovalo zhruba na dvě až tři procenta lidí. Daňový výnos odhadujeme na jednotky miliard," uzavřel Mládek.