Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Boj o 400 milionů. Z hazardu mají jít na sport, přijde o ně stát a obce

Miroslav Jansta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Jansta. | foto: ČTK

PRAHA Český sport by si mohl výrazně finančně polepšit. Ale jen za předpokladu, že stát sníží povinné odvody pro provozovatele okamžitých loterií a sázkových her z dvaceti na patnáct procent. Pokud by sázkové kanceláře dostaly zmiňovanou slevu, chtějí stovky milionů poslat na účet Českého olympijského výboru. Jenže: o peníze by tím přišel stát a obce.

„Považujeme za správné, aby co největší část odvodů z číselných a okamžitých loterií a kursových sázek mohla být určena přímo na podporu sportu. Jde o model, který běžně funguje ve vyspělé Evropě,“ píše se v memorandu, které má server Lidovky.cz k dispozici. Pod ním jsou připojené podpisy vedení Českého olympijského výboru, Českého svazu tělesné výchovy a zástupců největších provozovatelů sázkových her v zemi – Sazky, Tisposportu, Fortuny, Chance a Startipu.

Svazy: Nemáme peníze

O návrhu by přitom měl už v úterý jednat rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Změna by se netýkala celého hazardního byznysu, ale pouze sázkových a loterijních her. „Po změně loterijního zákona a ztrátě Sazky přišel český sport o důležité příjmy. Pokud nenajdeme rychle nějaké řešení, nejsme schopni zachovat současnou úroveň sportování mládeže a amaterského sportu vůbec,“ zdůvodňuje návrh místopředseda Českého olmypijského výboru Jiří Kejval.

Podle jeho propočtů by tato úprava přinesla sportu 400 milionů korun. „My bychom se pochopitelně zavázali, že celá částka bude použita na mládežnický a výkonostní sport. Prioritou je zajistit kvalitní trenérské zázemí pro sportující děti,“ tvrdí Kejval.

Stačí slib?

Má to ale háček. Stejná částka by chyběla jinde. O tři sta milionů by přišel stát a o dalších sto milionů obce, které jsou dnes také přijemcem odvodů loterijních společností. Zároveň by sázkové firmy neměly povinnost podporovat sport na základě právní normy, ale veřejného příslibu. „To by se mohlo až s přijetím nového zákona o sportu. Zatím není možné, abychom byli přímo příjemci odvodů přímo,“ vysvětluje Kejval.

V minulosti o příjemci rozhodovaly společnosti působící v hazardním průmyslu samy. Tehdejší odvody na veřejně-prospěšné účely rozdělovaly mezi sportovní, sociální, ekologické nebo kulturní projekty. Systém však nebyl průhledný. Část peněz končila v pochybných projektech.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...