12. února 2015 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bonus ke klidu zbraní. Zbídačená Ukrajina dostane 17 miliard dolarů

Arsenij Jaceňuk, premiér Ukrajiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arsenij Jaceňuk, premiér Ukrajiny | foto: Reuters

BRUSEL/KYJEV Ukrajinští politici neřeší jen boje s proruskými separatisty, ale shání i další peníze pro svoji zadluženou zemi. Mezinárodní měnový fond uzavřel s Kyjevem předběžnou dohodu o nové finanční pomoci ve výši 17,5 miliardy dolarů výměnou za hluboké reformy.

Ukrajinská státní pokladna dostane v rámci celého balíku od fondu, Evropské unie a dalších zemí v příštích letech celkově kolem 40 miliard dolarů. Zprávu ve čtvrtek potvrdila šéfka MMF Christine Lagardeová.

Doplnila, že se jedná o čtyřletý program, tedy delší než dosavadní dvouletý. Výkonné radě fondu jej navrhne ke schválení nejspíš ještě do konce tohoto měsíce, řekla Lagardeová novinářům v Bruselu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Je to ambiciózní program a není bez rizika,“ podotkla. Věří prý, že kombinace navrženého makroekonomického rámce a reforem, o nichž jsou si kyjevské úřady jisté, že je mohou uskutečnit, umožní programu uspět.

„Jedno z rizik, které ohrožují možný úspěch tohoto programu, je samozřejmě geopolitické povahy,“ poznamenala k diplomatickým snahám vyřešit konflikt na východě Ukrajiny.

Ukrajinská strana nyní podle ní dává jasně najevo své odhodlání a vůli k reformám. Lagardeová připomněla, že Kyjev drží pevnou fiskální disciplínu, například s loňským schodkem ve výši jen 4,6 procenta hrubého domácího produktu proti původnímu cíli 5,8 procenta.

Jaceňuk: jsme odhodlaní

Odhodlanost Kyjeva k reformám potvrdil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Podpůrný balík podle něj předpokládá „velmi obtížné“ reformy v boji proti korupci, v energetickém sektoru a v omezení státních výdajů a rozsahu byrokracie. Dodal, že pokud budou reformy úspěšné a „ruskou agresi“ se podaří zastavit, mohla by ukrajinská ekonomika obnovit růst již v příštím roce.

Vláda v Kyjevě také - na rozdíl od veškerých předchozích diskusí - souhlasila s flexibilním směnným kurzem.

„Tabu, které bylo také úspěšně zrušeno, jsou ceny energií,“ připomněla Lagardeová. Domácnosti tak například za plyn nyní platí asi 56 procent jeho dovozní ceny. Na přibližně tržní úroveň by se ceny prý měly dostat v dalších dvou letech. To má výrazně omezit vládní výdaje, kabinet ovšem zároveň pracuje také na „sociální síti“ pro ty, kteří budou potřebovat pomoc.

„Začínají řešit otázku korupce a praní špinavých peněz a budou pokračovat,“ poznamenala také Lagardeová, Kyjev bude dál pokračovat v justiční reformě. Velmi potřebná je také reforma bankovního systému, státem vlastněných firem a střednědobě ukrajinského energetického sektoru.

MMF navíc není jediná organizace, která chce Ukrajinu podpořit. Zemi podporují jak další státy, tak mezinárodní instituce. Neodpověděla ale jednoznačně na otázku, zda se na pomoci Ukrajině, kterou zmiňuje, má podílet také Rusko.

Podle Lagardeové Kyjev též brzy zahájí diskuse s věřiteli o řešení svého dluhu.

Lidovky.cz, ČTK