Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brambor bude letos méně, sklizeň se propadla skoro o desetinu

Brambory | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brambory | foto: Shutterstock

PRAHA Český statistický úřad dnes snížil odhadovaný pokles letošní sklizně brambor. Podle údajů zpracovaných k 15. říjnu dosáhne jejich produkce 690.000 tun, což je meziročně o 8,4 procenta méně.

Český statistický úřad dnes snížil odhadovaný pokles letošní sklizně brambor. Podle údajů zpracovaných k 15. říjnu dosáhne jejich produkce 690.000 tun, což je meziročně o 8,4 procenta méně.

V září statistici odhadovali více než jedenáctiprocentní pokles. Cena brambor na pultech tuzemských obchodů roste. U obilovin statistici potvrdili dřívější odhad meziročního poklesu úrody o 10,1 procenta, letošní sklizeň cukrovky předpovídají proti loňsku mírně vyšší.Hektarové výnosy brambor byly letos o něco nižší kvůli nepříznivému počasí a v meziročním porovnání skoro o šest procent klesly pěstitelské plochy.

Menší efektivita při produkci lnu

Produkce lnu olejného odhadovaná na 4160 tun klesla meziročně o tři procenta, přestože osevní plocha vzrostla o více než polovinu na 4094 hektarů. Produkce stonku přadného lnu, který se v Česku letos pěstoval na rekordně malé ploše 13 hektarů, dosáhla pouhých 10 tun.

Pěstování ani zpracovávání této plodiny se nevyplatí a v Česku není ani odbyt. Plochy přadného lnu, který má v zemi staletou tradici, se snižovaly dlouhodobě. V minulém roce už bylo oseto jen kolem 150 hektarů polí. Ještě v roce 1990 přitom len zabíral přes 21.000 hektarů polí v Česku.

Podle odhadu Ústředního bramborářského svazu (ÚBS) nebude produkce konzumních brambor stačit na pokrytí tuzemské spotřeby, která převyšuje 600.000 tun za rok. Dovoz brambor proto prý zřejmě stoupne o desítky tisíc tun.

Farmářské ceny brambor se podle údajů z poloviny října pohybují kolem pěti korun za kilogram a oproti stejnému období před rokem jsou přibližně dvojnásobné. Růst farmářských cen se odráží také ve zvyšování spotřebitelských cen brambor. Zatímco v uplynulých dvou týdnech se kilogram brambor v českých obchodech prodával v průměru za 13,53 koruny, v závěru loňského roku to bylo jen mírně přes devět korun za kilogram.

Úroda obilovin klesá také, naopak traviny rostou

Odhadovaná úroda obilovin 7,026 milionu tun je v porovnání s rokem 2009 nižší o 10,1 procenta. Stejný pokles odhadl ČSÚ již v září. Sklizeň cukrovky technické dosahuje 3,067 milionu tun. V porovnání se skutečnou sklizní loňského roku je vyšší o 0,9 procenta.

Poprvé v letošním roce statistici odhadli také produkci píce z trvalých travních porostů, která má činit 3,154 milionu tun sena, což je meziročně o 4,4 procenta více.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!