26. května 2013 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brazílie smaže africkým zemím dluh 900 milionů dolarů

Americké dolary (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dolary (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ADDIS ABEBA Brazílie smaže nebo restrukturalizuje dluh afrických zemí v celkovém objemu téměř 900 milionů dolarů (18 miliard Kč). Oznámil to na zvláštním summitu Africké unie pořádaném u příležitosti 50. výročí založení organizace zástupce Brazílie. Francouzský prezident François Hollande pozval africké vůdce do Paříže na summit věnovaný míru a bezpečnosti v Africe, který by se měl uskutečnit ke konci roku.

Brazílie, latinskoamerická ekonomická mocnost, se snaží rozšířit své ekonomické spojení s Afrikou, což podle ekonomů svědčí o tom, jak krize v bohatém světě nutí rychle rostoucí ekonomiky více rozvíjet obchod a investice mezi sebou.

Brazílie nabídne další finance

Mluvčí brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové Thomas Traumann prohlásil, že Brazílie se chystá v budoucnosti nabídnou africkým zemím další finance, nejprve však s nimi musí vyřešit starší dluh.

Podle tamních zákonů nemůže Brazílie nabídnout novou dlouhodobou finanční pomoc zemím, které u ní mají neuhrazené finanční pohledávky. Podle Traumanna se chce Brazílie v budoucnosti podílet na infrastrukturních, zemědělských a sociálních programech. Země ze skupiny BRICS, kam patří Brazílie, Čína, Indie a Rusko, jsou nyní největším obchodním partnerem Afriky a největší novou skupinou investorů.

Objem obchodu mezi Afrikou a BRICS by podle odhadů Standard Bank měl dosáhnout do roku 2015 až 500 miliard USD (deset bilionů Kč).

Setkání v Adis Abebě se účastní i americký ministr John Kerry, který na slavnostní událost přijel v rámci své vůbec první návštěvy subsaharské Afriky ve funkci ministra. Kerry vyzval Nigérii, aby při svém boji proti islámským extremistům respektovala lidská práva. Zároveň slíbil vydatnou pomoc své země ke snížení napětí mezi Súdánem a Jižním Súdánem.

Podle agentury AP mimo jiné Kerry podpořil snahu nigerijské vlády zničit radikální sektu Boko Haram spojenou s teroristickou sítí Al-Káida. Na druhé straně ale upozornil, že nic neospravedlňuje násilí páchané armádními silami na severu země.

50. výročí

AU v sobotu oslavila 50. výročí založení své předchůdkyně, Organizace afrických států (OAS), která celému kontinentu pomohla zbavit se koloniální nadvlády a která se ve své dnešní podobě snaží zvládat neustálé ozbrojené konflikty. Na akci se sjely desítky vedoucích představitelů afrických států, ale také řada mezinárodních činitelů a vysokých politiků států z jiných částí světa.

Kromě Kerryho a Hollandea, jehož země patřila v minulosti ke koloniálním velmocím v Africe, přiletěl například generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Hollande je podle agentury AFP jediným evropským státníkem, jenž na summitu promluvil.

Lidovky.cz, ČTK