30. června 2016 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brexit připraví Česko o desítky miliard. Kvůli dotacím

Nigel Farage, bývalý předseda euroskeptické UKIP. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nigel Farage, bývalý předseda euroskeptické UKIP. | foto: Reuters

PRAHA Nula, nula, na 59. desetinném místě nula. Tak dopady brexitu na českou ekonomiku popsal exprezident Václav Klaus. Tým premiéra Bohuslava Sobotky ale tak optimistický není. Ještě před odletem na summit, který ve středu skončil v Bruselu, dostal premiér na stůl první odhady, jak by odchod Británie z EU mohl zahýbat unijním rozpočtem, a tím pádem i dotacemi, které z­ něj do Česka proudí.

Velká Británie je v reálných číslech hned po Německu druhým největším plátcem do bruselské kasy, podílí se na něm asi 15 ­procenty. A právě s patnáctiprocentním výpadkem počítá i ­pracovní materiál z Úřadu vlády, který mají LN k dispozici.

Pokud by se brexit promítl do takzvané čisté pozice, tedy rozdílu peněz, které Česko od Bruselu v letech 2014 až 2020 obdrží a které naopak do společné pokladny pošle, příliv peněz z EU by se snížil z 696 miliard na 589 miliard korun. Celkem bychom tak v průběhu sedmi let dostali z Bruselu o­ 107 miliard korun méně.

Až do konce „sedmiletky“, která se kvůli doúčtování reálně uzavírá až v roce 2022, propad pravděpodobně nenastane. Oficiálně na toto téma evropští úředníci mluvit nesmějí. I pro ně platí, že dokud Britové oficiálně o vystoupení nepožádají, jede se ve starých kolejích. Nikdo si nicméně nedokáže představit, že by součástí brexitu bylo i rychlé odstřihnutí plateb z ­Londýna do společné pokladny.

„Rozpočtový rámec je nastaven do roku 2020. Jsou na něj po Evropě navázány desítky tisíc položek – od těch vládních až třeba po obecní. Nějaké plošné krácení by vyvolalo chaos,“ řekl LN pod podmínkou anonymity úředník Evropské komise, který sleduje tok evropských peněz v regionech.