Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brexit se nevyplatí nikomu. Poškodí britské podniky a destabilizuje Západ

Britský premiér David Cameron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér David Cameron. | foto: AP Photo/Geert Vanden WijngaertČTK

LONDÝN Vystoupení Velké Británie z Evropské unie by podle dosavadních výsledků diskusí neprospělo snad nikomu. Britským firmám, evropské politice ani světové ekonomice. Nakloněni mu nejsou ani Britové.

Jediné místo, kde převažuje „Yes“, je tamní politická scéna. Podle analytiků jsou přesto šance 50 na 50.

Až 23. června půjdou Britové k volebním urnám, nebudou rozhodovat jen o budoucnosti své země, ale o osudu celého světa. Možný brexit, jak se vystoupení Spojeného království z EU přezdívá, svými důsledky přesáhne hranice ostrovního státu.

Podle závěrů víkendové schůzky ministrů financí největších světových ekonomik G20 by tento krok způsobil šok pro globální ekonomiku.

„A pokud by to bylo šokem pro světovou ekonomiku, pak si představte, co by to udělalo s Británií,“ uvedl britský ministr financí George Osborne.

Podle průzkumu, který minulý týden zveřejnil list The Independent, převažuje mezi členy parlamentu podpora brexitu. Sice jen z necelých 60 procent, mezi přívrženci vystoupení figurují ale i někteří členové vlády. Ve společnosti je poměr opačný.

Při započítání statistické chyby to však vypadá, že jsou síly vyrovnané a spolu s Británií tak trpí nejistotou celá planeta. Zvlášť když se mezi „brexitisty“ přidal i respektovaný starosta Londýna Boris Johnson.

Euroskeptici, ale...

Podle posledního čtyřměsíčního průzkumu společnosti NatCen by však jednoznačně pro vystoupení z EU hlasovalo jen 30 procent Britů, pro setrvání 60 procent.

Ani ne týden starý průzkum YouGov přitom tvrdil, že pro odchod z Unie je 38 procent Britů, 37 procent je proti a zbylá čtvrtina voličů se ještě nerozhodla, nebo se hlasování neplánuje zúčastnit.

Boris Johnson, starosta Londýna

Jeden z klíčových přívrženců Brexitu Boris Johnson, starosta Londýna.

Podle NatCen se sice 65 procent Britů považuje za euroskeptiky, většina z nich ale bude hlasovat pro brexit jen v případě, že budou přesvědčeni o ekonomické výhodnosti tohoto kroku. A právě tento aspekt je předmětem vášnivých diskusí. Celých 40 procent Britů je totiž podle stejného průzkumu přesvědčeno, že ekonomické dopady budou negativní.

Ještě horší nálada panuje v byznysu. Šéfové velkých firem jako BT, Marks & Spencer či Vodafone už podepsali otevřený dopis, podle kterého by odchod z EU podkopal investice v ostrovním království a měl negativní dopad na pracovní místa.

Podle Britské průmyslové konfederace je dokonce 83 procent šéfů tamních firem přesvědčeno, že Londýn je větší mezinárodní centrum byznysu než New York, Paříž, Hongkong či Tokio, a to právě díky členství Velké Británie v EU.

Přívrženci oddělení se ale domnívají, že Evropa Británii brzdí a že by se Londýn měl dostat do stejné pozice jako třeba Švýcarsko. Tedy že bude svobodnou ekonomikou, která bude obchodovat s celým světem i EU, na jejíž trh bude mít za dodržení pravidel stejný přístup jako doposud. Volný pohyb lidí je samozřejmostí.

Statistiky ale hovoří jinak. Evropa nepotřebuje Británii tolik, jako je tomu naopak. Zatímco 27 zemí Unie přijímá téměř polovinu britského exportu, EU do Británie nevyváží ani desetinu celkového objemu. Britská měna se minulý týden propadla k dolaru na nejnižší úroveň od roku 2009.

Brexit by mohl destabilizovat celé Spojené království. Skotové, kteří jsou spojené Evropě mnohem více nakloněni než Angličané, by mohli znovu získat chuť se od Londýna odtrhnout. Nejistou by se stala i situace v Severním Irsku, kde křehké příměří s Irskou republikou drží i díky tomu, že jsou obě země součástí EU.

Putin si mne ruce

Stejně tak ale brexit hrozí destabilizací Evropy a Západu. Nukleární dohoda s Íránem či boj s Islámským státem jsou nemálo podpořeny největší evropskou armádou, která přijímá pokyny z Londýna.

Odtržení britských ostrovů by uvítal i Vladimír Putin, který bojuje se sankcemi ze strany EU, jež rovněž tlačila Velká Británie.

A brexit by v neposlední řadě uvítali i němečtí bankéři, kteří počítají s tím, že někteří velcí hráči přesunou z londýnské City alespoň část svého byznysu do finan- ční čtvrti ve Frankfurtu. Koneckonců Deutsche Bank, JPMorgan Chase a HSBC Holdings už avizovaly, že se případným přesunem části operací do Německa nebo jiných zemí eurozóny zabývají.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Britský premiér David Cameron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Britský premiér David Cameron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Britský premiér David Cameron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROPROJEKTANT - SLABOPROUD

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč