Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Británie si za minulé čtvrtletí půjčila rekordní částku 128 miliard liber

Britská libra (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská libra (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Londýn Britská vláda si za duben až červen, což je v Británii první čtvrtletí finančního roku, půjčila rekordních 127,9 miliardy liber (3,8 bilionu Kč). To je více než dvojnásobek částky, kterou si půjčila za celý uplynulý finanční rok. V období duben až červen ekonomiku nejvíce zasáhla pandemie nemoci covid-19 a v platnosti byla nejpřísnější omezující opatření, uvedla agentura Reuters.

Půjčky veřejného sektoru byly o 103,9 miliardy liber vyšší než ve stejném období loni. Za celý finanční rok 2019/2020 činily půjčky 55,4 miliardy liber.

V samotném červnu půjčky bez úvěrů státních bank činily 35,5 miliardy liber. To bylo pětkrát více než loni. Analytici oslovení agenturou Reuters však čekali, že půjčky vystoupí až na 41,5 miliardy liber.

„Půjčky stále rostou mimořádným tempem a my máme podezření, že zpomalení v procesu zotavení a další růst nezaměstnanosti koncem roku přimějí vládu, aby oznámila další fiskální výdaje v příštím rozpočtu,“ uvedl ekonom Capital Economics Thomas Pugh.

Čistý dluh veřejného sektoru, bez státních bank, zůstává zlomek pod hranicí 100 procent hrubého domácího produktu (HDP). Nyní dosahuje 1,984 bilionu liber, což je 99,6 procenta HDP.

Britská vláda pro letošní rok oznámila další mimořádné výdaje a snížení daní ve výši zhruba 192 miliard liber. Minulý týden úřad pro rozpočtovou odpovědnost odhadl, že půjčky letos dosáhnou 322 miliard liber, více než 16 procent HDP. To bude nejvíce od druhé světové války. Údaj vychází z toho, že ekonomika letos klesne o 12,4 procenta a míra nezaměstnanosti se do konce roku zvýší na 11,9 procenta, maximum od roku 1984.

Chmurnější scénář, podle kterého by se země hůře zotavovala z ekonomických škod způsobených koronavirem, počítá s letošním poklesem HDP o 14,3 procenta. Půjčky pak mají dosáhnout 391 miliard liber.

Dluhopisové trhy zatím nemají problémy s poskytováním peněz britské vládě. Minulý týden prodala Británie tříleté dluhopisy s rekordně nízkým negativním výnosem, což znamená, že investoři dostanou zpět méně, než kolik půjčili. Úroky z dlouhodobých dluhopisů jsou také blízko rekordního minima.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!