Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Britové prověřují bankéře: směli sáhnout k experimentu, aby zabránili panice?

Ekonomika

  11:20
LONDÝN - Zoufalá doba si často žádá zoufalá řešení. Například britská Bank of England měla ve snaze stabilizovat finanční trh během krize mezi lety 2007–2009 sáhnout k poměrně kontroverzním řešením, aby zabránila šíření paniky. Ta by mohla neodvratně poškodit pověst nejednoho tamního bankovního gigantu.

Viceguvernér Bank of England Paul Tucker. foto: Archiv Paula Tuckera

Vyšetřovatelé britského Serious Fraud Office (úřadu pro stíhání podvodů – pozn. red.) zjišťují, zda představitelé Bank of England „navedli“ tamní bankovní domy, aby v aukcích, které měly proběhnout mezi lety 2007–2008, nabídly za likviditu úrok jen v určité výši. Jejich nabídky se přitom neměly navzájem příliš lišit a zároveň ale neměly být příliš vysoké.

Důvodem k takovému jednání mělo být, aby se na veřejnosti nešířily obavy ohledně finančního zdraví jednotlivých finančních domů. Zároveň bylo potřeba zabránit tomu, aby se ukázalo, jak moc dotčené banky hotovost potřebují.

Banka v úzkých se zvedá. Deutsche Bank překvapivě vrátila k zisku

Jinými slovy, pokud by některá banka nabídla nesmyslně vysoký úrok, veřejnost by to mohla vnímat jako příznak problémů a ještě více by to mohlo zvýšit turbulence na finančním trhu.

Podat vysvětlení vyšetřovatelům z Serious Fraud Office už letos byli viceguvernér Bank of England Paul Tucker, který byl od roku 2009 do roku 2013 zodpovědný za finanční stabilitu, i jeho předchůdce John Gieve. Právě oni měli stát za rozhodnutím, že ve zjitřené době přistoupila britská centrální banka k ne zcela konvenčním metodám.

Podle listu Financial Times Tucker vypovídal dobrovolně a podezřelý zatím není. Úřad spustil vyšetřování v březnu 2015 a rozhodnout o tom, jestli vznese nějaké obvinění, by se mělo do konce letošního roku.

Zaskočení Britové

Samotná Bank of England vedla vlastní vyšetřování případu už dříve a její závěry předala Serious Fraud Office na konci roku 2014.

Britská veřejnost je vyšetřováním zaskočena. Podle agentury Bloomberg by to mohlo ukázat na bezprecedentní experiment, co se týče zodpovědnosti veřejných činitelů. Případný soud by totiž musel řešit zásadní otázku: mají státní představitelé čelit žalobě v případě, že jejich činy na podporu finančního systému zřejmě zabránily výraznému zhoršení situace?

Soumrak ruské banky dokonán. ČNB vzala ERB Bank povolení k činnosti

Jasno, co se týče případné zodpovědnosti centrálních bankéřů, nemá ani odborná veřejnost. „Alternativy, pokud by nezasáhli, jsou natolik děsivé, že na ně není radno teď ani myslet,“ uvedl například Kit Juckes, hlavní globální stratég banky Société Générale.

A s jeho názorem se ztotožňují i další. „Bylo by neúměrné považovat za trestný čin něco, co se obešlo bez obětí a zároveň to bylo i společensky užitečné,“ citovala agentura Bloomberg Dana Davise ze společnosti Frontline Analysts.

Právě argument možných dopadů na finanční stabilitu, kdyby Bank of England nijak nezasáhla, patří k těm nejsilnějším.

V případě Tuckera se nicméně nejedná o první vyšetřování. Jeho jméno se skloňovalo i v souvislosti s kauzou LIBOR, kdy mělo několik bank cíleně manipulovat s touto mezibankovní sazbou. Proti bankéři bylo vzneseno obvinění, že se v roce 2008 setkal s šéfem banky Barclays Bobem Dimondem a postup s ním projednával.

Tucker ale před parlamentní vyšetřovací komisí vypověděl, že v žádném případě Dimondovi žádné instrukce ohledně snížení sazby LIBOR nedával.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!