8. září 2010 15:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Britové šetří: razí levnější ocelové mince. Majitelé automatů očekávají chaos

Britské pěti pencové mince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britské pěti pencové mince. | foto: Shutterstock

LONDÝN Britská státní mincovna Royal Mint začně razit nový typ pěti a deseti pencových mincí. Místo drahé mědi použije ocel, od čehož si slibuje úsporu sedm až osm milionů liber ročně. Nové mince však budou mít jiný rozměr a budou magnetické, což podle odborníků způsobí naprostý chaos při placení v parkovacích a prodejních automatech.

Informoval o tom britský list Telegraph. Původní mince se vyráběly ze slitiny niklu (25%) a mědi (75%) - niklomědi. Protože ale měď není zrovna nejlevnějším kovem a navíc je výroba niklomědi poměrně komplikovaná, rozhodla se mincovna změnit výrobní technologii. Nově bude pěti a deseti pence vyrábět z oceli a niklová bude pouze vrchní vrstva.

Čtěte více:

Nové mince vypadají a váží úplně stejně jako ty staré, jsou však o dvě desetiny milimetru tlustší. Kromě toho mají nové exempláře, které začnou platit od 1. ledna příštího roku, další problém: jsou totiž narozdíl od svých předchůdců magnetické.

Pravá nebo falešná?
Změna, prosazená bývalou labouristickou vládou, slibuje královské mincovně úsporu sedm až osm milionů liber ročně. Experti však varují, že nové mince mohou automaty poškodit.

Automaty na cukrovinky nebo na čaj, stejně tak jako ty parkovací, totiž vhozené mince kontrolují podle váhy, šířky či magnetických vln, a vyhodnocují zda se nejedná o padělky. A právě nové mince pak automaty nedokáží rozpoznat od falzifikátů. Software ve všech automatech se tak musí aktualizovat, aby nedošlo k chaosu, před kterým varují experti. Britská pěti pencová mince.

Pro provozovatele to znamená nepříjemný problém, protože se potýkají s nedostatkem techniků, kteří musí všechny automaty upravit. Hrozí tak, že do čtyř měsíců, kdy začnou staronové mince platit, nestihnou všechna zařízení vyměnit.

Náklady budou vyšší, než se ušetří
Jonathan Hilder, šéf rady Asociace prodejních automatů, jež provozuje po celé Británii přes půl milionů zařízení, upozorňuje, že původní záměr ušetřit se mine účinkem.

Provozovatelé prodejních automatů totiž bude celá záležitost stát 42 milionů liber, celkové náklady v rámci všech strojů na mince se pak vyšplhají až k částce sto milionů liber. 

V kritickém duchu se k novince vyjádřil i Manny Rasores z Britské asociace parkovišť: "Všechny automaty se budou muset vyměnit. To ale znamená značnou investici pro města či obce. Kdo to ale zaplatí? Nakonec zase daňoví poplatníci."

Roman Čelechovský, Lidovky.cz