23. listopadu 2011 14:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brusel chce posílit dohled nad rozpočty států

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise chce v reakci na dluhovou krizi dál zpřísnit rozpočtový dohled nad státy eurozóny. Země by tak měly na základě dnes představených plánů dávat předem návrh svého rozpočtu do Bruselu. Ten by mohl následně požadovat změny ještě před jeho schválením v národním parlamentu.

Komise rovněž podpořila myšlenku na případné zavedení eurobondů, společných dluhopisů eurozóny. Ty by mohly pomoci řešit dluhovou krizi i předcházet jejímu opakování. Proti eurobondům se ale ostře staví třeba Německo.

ČTĚTE TAKÉ:

Návrhy rozpočtů by podle Bruselu také měly být založeny na odhadech vývoje ekonomiky od nezávislých subjektů. Státy, s nimiž už Brusel vede procedury kvůli nedodržování rozpočtových pravidel, by musely komisi pravidelně informovat, jaké kroky ke zlepšení situace plánují a dělají, a to i během přípravy rozpočtu.

Chcete pomoc? Budete pod drobnohledem

Největší dozor by pak byl nad státy, které už požádaly partnery o pomoc (v současnosti Řecko, Portugalsko a Irsko), i zeměmi s vážnými riziky finanční nestability. Ty by byly pod dozorem komise a Evropské centrální banky.

Eurozóna by po varování od Bruselu mohla státům doporučit, aby požádaly o finanční pomoc a vypracovaly reformní programy.

Nová opatření, budou-li schválena členskými státy a Evropským parlamentem, by ještě dál zpřísnila pravidla, která unie schválila teprve nedávno. Tyto "starší" podmínky, které by měly začít platit od půlky prosince, umožňují snazší sankcionování "rozpočtových hříšníků" - tedy zemí, které neplní rozpočtová kritéria.

Mezi ně patří třeba nejvýše tříprocentní výše schodku rozpočtu či zadlužení maximálně 60 procent HDP dané země. Nyní je ale splňuje jen několik států, většina, včetně Česka, přinejmenším některé z nich překročila.

Brusel s několika státy tak vede procedury pro porušení unijního práva a eurokomisař Olli Rehn nedávno pohrozil, že možnost rychlejšího uvalení sankcí začne využívat od první možné chvíle. Například Belgii, která by mohla přijít na řadu mezi prvními, hrozí pokuta až 700 milionů eur.

Společné dluhopisy vyžadují disciplínu

Zpřísnění rozpočtové disciplíny je označováno i za podmínku pro případné zavedení eurobondů. Možnosti, jak by mohly vypadat, dnes komise také představila. "Společné vydávání stabilizačních dluhopisů (eurobondy) má významné možné přínosy," uvedla EK v materiálu, jenž má sloužit jako podklad k diskusi o případné budoucnosti eurobondů.

Analýzy situace podle EK ukázaly, že by správně nastavené eurobondy mohly pomoci rychle zmírnit současnou dluhovou krizi, a to i přesto, že jejich zavedení může trvat nějakou dobu. Už samotný plán na jejich zavedení by měl vliv na trhy. Jejich existence by do budoucna posílila finanční systém eurozóny, a tím stabilitu, stejně jako měnovou politiku.

Lidovky.cz, ČTK