13. května 2015 17:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brusel radí Česku: zjednodušte daně a více pomozte romským dětem

Evropská unie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Česko by ke zlepšení své hospodářské situace mělo zjednodušit daňový systém, bojovat s daňovými úniky, ale také lépe řídit zdravotnictví a dosáhnout vyššího zapojení romských dětí ve vzdělávacím systému.

Plyne to z české části ve středu publikovaných doporučení Evropské komise členským zemím osmadvacítky. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že řada doporučení souvisí se záměry, které česká vláda již má ve svém prohlášení.

Doporučení pro Česko mají letos jen čtyři body proti loňským bodům sedmi. Nová komise Jeana-Claudea Junckera se snaží celý proces koordinace evropského hospodářství racionalizovat a soustředit se především na oblasti klíčové pro podporu konkurenceschopnosti a ekonomického růstu.

ČTĚTE TAKÉ:

Z celoevropského pohledu je pro Prahu podstatné, že podle komise není Česká republika v makroekonomické nerovnováze, ani vůči ní není vedeno řízení kvůli nadměrnému, tedy více než tříprocentnímu deficitu.

Přesto by Česko mělo v příštím roce svůj deficit snížit o půl procenta, doporučuje komise. Pro Prahu ale neměl být problém tento bod splnit, nedávná jarní makroekonomická předpověď samotné komise předpokládá pro naši zemi letošní schodek ve výši dvou procent a v roce 2016 ve výši 1,5 procenta.

Podle Sobotky má zlepšení v daňové a fiskální oblasti přinést připravovaná elektronická evidence tržeb a již schválené opatření ohledně kontrolních hlášení v oblasti DPH. 

Od toho si vláda slibuje navýšení daňových příjmů, s nimiž počítá v rozpočtových výhledech. „Rozumím určité nejistotě Evropské komise v situaci, kdy elektronická evidence tržeb ještě není v podobě konkrétního návrhu zákona. Nicméně platí, že tato opatření proti daňovým únikům jsou součástí plánů vlády,“ řekl Sobotka po dnešním jednání vlády. 

Snížit daně chudým

Zapracovat by ale podle názoru evropské exekutivy bylo potřeba na dalším zlepšení efektivity a snižování nákladu českého zdravotnického systému. Doporučováno je také spuštění antikorupčního plánu a prosazení kroků k vyšší průhlednosti a výkonnosti systému veřejných zakázek, doporučen je jmenovitě vznik centrálního registru veřejných smluv.

Česko by podle názoru evropské exekutivy také mělo snížit daňovou zátěž nízkopříjmových skupin a přesunout zdanění do jiných oblastí.

Doporučeno je také další zlepšení předškolní péče o děti, ale též reforma vysokého školství. Zajištěno by mělo být odpovídající vzdělávání učitelů i podpora nyní málo výkonných škol. Česká republika by také měla ve vzdělávacím systému přijmout opatření k většímu zapojení znevýhodněných dětí, včetně těch romských, uvedla Evropská komise.

Michal Pavec, ČTK
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?