7. dubna 2009 12:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brusel se Fischerovi prý smát nebude

Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer. | foto: Lidové noviny

BRUSEL (od stálé zpravodajky LN) Evropská reakce na nového českého premiéra je zatím velmi opatrná. Brusel vyčkává, až bude Jan Fischer potvrzený ve funkci a s ním zbytek vlády.

Nejčastější komentář zevnitř unie byly včera variace na prohlášení Evropské komise, že ještě „nebudeme nic komentovat“, protože „změny ve vládě stále probíhají“.

Existující ohlasy na Fischera se dají rozdělit do dvou táborů: první tvrdí, že schopnost vést unii do konce českého předsednictví bude oslabená, protože Fischera ostatní politici neznají.

„Nový premiér nebude mít stejnou autoritu a důvěru, jakou měl Topolánek, neb ostatní nevědí, co od něj čekat. Skutečně řídit EU v tom nejvyšším patře bude pro Česko těžší. Proto byla výměna vlády během předsednictví chyba, bez ohledu na nástupce,“ míní například německý europoslanec Elmar Brok.

Druhý tábor je toho názoru, že nové vedení by nemělo čelit větším problémům. „Nikdo nebude Jana Fischera bojkotovat ani se mu vysmívat. Instinkt tohoto klubu je neoslabovat se zevnitř a prát veřejně špinavé prádlo, nad rámec toho, že tak činí oponenti unie. Kromě toho odchody starých a příchody nových tváří jsou v politice běžné,“ řekl k tomu bruselský politolog Piotr Kaczynski.

Úřednická vláda? Co to je?
Oba názorové proudy se pak shodují, že Fischerův profil coby úředníka, nikoli politika, či jeho členství v KSČ jsou z hlediska bloku irelevantní. „Klíčové je, aby měl silnou podporu doma a znal agendu unie. Pak bude přechod hladký. Před českým předsednictvím po schůzce G20 a po Obamovi už neleží žádná horká brambora - kromě ratifikace Lisabonu, což je ale domácí úkol,“ dodal Kaczynski.

Na rozdíl od zdejší debaty ale Brusel zaráží termín „úřednická“ vláda. „Co to je úřednický kabinet? Znamená to, že mandát k politickému rozhodnutí bude mít někdo jiný a premiér a nová vláda nebudou akceschopní?“ položil řečnickou otázku vysoký zástupce Rady ministrů, hlavního politického tělesa unie.

„Pokud to tak je, pak české vedení převezme někdo jiný a je úplně lhostejné, kdo bude nový český premiér a ministři. Předsednictví znamená každodenní politické rozhodnutí za sedmadvacet států,“ dodal.