Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brusel se pustil do Česka. Zažaloval ho kvůli železnici a daním

Brusel zažaloval Česko kvůli vybírání daní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brusel zažaloval Česko kvůli vybírání daní | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise požene Česko k evropské justici kvůli tomu, že nesprávně převedlo do svého práva pravidla týkající se liberalizace železniční dopravy.

Česko v tomto směru není v 27členné EU osamoceno. Právní kroky kvůli špatnému převedení těchto pravidel, které měly země do svého práva začlenit již před řadou let, komise vede s celkem 13 státy bloku.

V Česku ovšem nekritizuje rigiditu pravidel jen Unie, nelíbí se ani podnikateli Radimu Jančurovi. Jeho železniční dopravce RegioJet ze skupiny Student Agency chtěl loni předložit nabídku čtyřem krajům, které se chystaly vyhlásit výběrové řízení. Tendr na tři tratě nakonec vypsal jen kraj Plzeňský kraj, ale za čtyři dny jej zrušil a zakázku dal na deset let ČD. Podnikatel proto zaslal koncem května podnět k EK na všechny české kraje.

Čtěte více:

"Neprovedení těchto opatření na liberalizaci trhu železniční dopravy připravuje provozovatele železnic o příležitost nabízet služby v ostatních členských státech a zákazníky železničních společností o větší nabídku konkurenčních železničních služeb," uvedla EK v dnešním prohlášení.

Soubor opatření má podle komise za cíl zajistit "nezávislost provozovatele infrastruktury na železničních podnicích, nediskriminační zpoplatnění přístupu k infrastruktuře a zřízení regulačního subjektu k řešení překážek bránících hospodářské soutěži v oblasti přístupu k železniční infrastruktuře".

Druhá žaloba: špatné vybírání DPH

Evropská komise dnes zažalovala Česko u Soudního dvora EU v Lucemburku ale i kvůli vybírání daně z přidané hodnoty. Češi údajně porušují pravidla pro takzvané seskupení DPH, které umožňuje, aby stát přistupoval k několika osobám, které spolu z právního hlediska nemají nic společného, ale jsou propojené finančně, jako k jedné osobě.

"Komise přezkoumala právní předpisy členských států v této oblasti a zjistila, že legislativa sedmi členských států není kompatibilní s pravidly EU týkajícími se seskupení pro účely DPH," uvedla Evropská komise. Kromě Česka unijní legislativu údajně porušuje ještě Nizozemsko, Irsko, Finsko, Švédsko, Velká Británie a Dánsko.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!