Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
27. července 2011 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brusel si došlápne na ministerstvo průmyslu

Kombinace solární, větrné a plynové elektrárny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kombinace solární, větrné a plynové elektrárny | foto: GE ENERGY, TORRESAL, BABCOCK WILCOX

PRAHA  Malá publicita, krátké termíny pro přihlášení, nefér podmínky. Tak vypadaly soutěže na odborné studie k budoucnosti české energetiky, které koncem května vypsalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Na případ před měsícem jako první upozornily Lidové noviny. A výsledek? Podezřelými soutěžemi se zabývá český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže i Evropská komise.

"Ve věci zakázek ministerstva průmyslu a obchodu týkajících se Státní energetické koncepce zahájil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v minulých dnech dvě správní řízení, a to na návrh jednoho z uchazečů. Řízení jsou na počátku, nelze proto v tuto chvíli poskytnout podrobnější informace," uvedl předseda úřadu Petr Rafaj.

Milionová dotace se možná vrátí EU
Část nákladů na studie chtělo ministerstvo proplatit díky dotaci z Evropského sociálního fondu. Proto nefér podmínky tendru zajímají také Evropskou unii. "Evropská komise je se situací seznámena a brzy odešle českým řídicím a kontrolním orgánům formální výzvu ke kontrole tohoto projektu," potvrdil mluvčí pražského zastoupení Evropské komise Martin Stašek.

ČTĚTE TAKÉ:

Kola českého průmyslu se prudce roztočila
Největší šetření v energetice. Úřad hledá škůdce 


Vzhledem ke sporným podmínkám soutěží může ministerstvo o unijní dotace v řádu milionů korun přijít. "Pokud budou zjištěny nesrovnalosti, příslušné výdaje nebudou uznány a proplaceny," dodal Martin Stašek.

Ministerstvo průmyslu nechce další osud zakázek příliš komentovat. "Nemohu sdělit požadované informace, protože proces administrace zakázek ještě není ukončen," uvedl mluvčí ministerstva Pavel Vlček. Stále tak není jasné, jestli ministerstvo soutěže zruší, nebo se je pokusí dotáhnout do konce.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...