7. října 2009 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brusel začal vyšetřovat Česko kvůli velkému schodku, hrozí pokutou

Česko je v recesi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko je v recesi. | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise dnes zahájila s Českem řízení kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku. Rozpočtový deficit letos totiž překročí stanovenou hranici tří procent HDP, a pokud Česko veřejné finance nenapraví, hrozí mu pokuta.

Ministerstvo financí reagovalo, že řízení není nic překvapivého. MF již navrhlo opatření, která by měla snížit deficit veřejných rozpočtů v roce 2010.

Česko nad propastí

České ministerstvo financí sice původně plánovalo, že rozpočtový deficit letos dosáhne 3,9 procenta HDP, ale v současnosti odhaduje propad hospodaření až na 5,5 procenta HDP. Pokud by český parlament neschválil takzvaný úsporný balíček, deficit by byl příští rok ještě vyšší a mohl by přesáhnout sedm procent HDP.

Podíl deficitu rozpočtu na HDP by měl díky opatřením ministra financí Eduarda Janoty klesnout o zhruba dva procentní body. "Je však jisté, že ČR bude muset přikročit k dalším úsporným opatřením, které již avizoval ministr financí, aby byla hranice deficitu tři procenta HDP v dohledné budoucnosti dosažitelná," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Haas.

Vedle ČR dnes Brusel odstartoval i vyšetřování Slovenska a dalších sedmi členských států, celkově se tak v takzvané proceduře pro nadměrný schodek rozpočtu nachází 20 zemí unie. Za zhoršení veřejných financí v celé EU může především současná hospodářská krize.

Právě propad ekonomiky je příčinou horšího hospodaření i v Česku. To nic ovšem nemění na tom, že vláda bude muset rozpočtový schodek opět výhledově "stlačit" pod tři procenta HDP. Zatím ovšem není jasné, do jakého termínu, o tom později rozhodne Evropská komise a členské státy EU.

"Plánovaný nadměrný schodek může být v rámci platné evropské legislativy považovaný za výjimečný," uvedla komise.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz