28. října 2010 12:38, aktualizováno  15:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brusel žene Česko k soudu kvůli nákupu vojenských letadel CASA

Letoun Casa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun Casa | foto: ČTK

BRUSEL Evropská komise žene Českou republiku k evropskému soudu kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA. Praha podle jejího dnešního prohlášení nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek.

Podle komise Česko mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení.

"Evropská komise je znepokojena tím, že Česká republika porušila předpisy EU o zadávání veřejných zakázek, když veřejnou zakázku na čtyři vojenská dopravní letadla neotevřela konkurenci v rámci celé EU," píše se v prohlášení komise, která v EU dohlíží na dodržování volné hospodářské soutěže a dalších pravidel.

Vlajky Evropské unie

"V první řadě musíme vyčkat, až dostaneme vyhotovení rozhodnutí Evropské komise, což bude trvat možná až dva měsíce. Teprve poté k tomu zaujmeme stanovisko, ale pozice ministerstva obrany je taková, že jsme příslušným a správným způsobem využili výjimek z příslušné evropské směrnice," uvedl premiér Petr Nečas.

Pořízení čtyř transportních letadel CASA C-295M vyráběných konsorciem EADS loni schválila bývalá vláda Mirka Topolánka. Obchod byl terčem kritiky od samého začátku. Napadl jej mimo jiné italský výrobce transportních letounů Spartan, který o zakázku rovněž usiloval, ale česká vláda se nakonec rozhodla, že výběrové řízení nevypíše. Český antimonopolní úřad navíc nyní zkoumá smlouvy na servis letounů CASA, který opět bez výběrového řízení připadl společnosti Omnipol.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR ZÁKAZNICKÉ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 33 000 - 45 000 Kč