28. května 2009 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Budou mít obce příjmy i z videoterminálů? Janota je pro

Výherní automaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výherní automaty | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

KARLOVY VARY Návrh zákona o loteriích by měl rozdělit výnosy z nových výherních videoterminálů mezi stát a obce. Na dnešním sněmu Svazu měst a obcí to řekl ministr financí Eduard Janota. Zatímco příjmy z klasických výherních automatů částečně zůstávají v obecních rozpočtech, poplatky z videoterminálů jdou zatím jen státu.

Obce dlouhodobě kritizují stav, kdy mohou vyhláškami regulovat výherní hrací automaty, zatímco moderní videoterminály, které je začínají nahrazovat, povoluje jen ministerstvo financí. Pouze jemu také jdou poplatky z těchto terminálů.

"Měl jsem na mysli, že se to propojí rozumným způsobem, aby obce na novějším a modernějším systému participovaly. V tom byl můj příslib," řekl ČTK Janota.

Jak ale upozornil, schvalování zákona bude zcela jistě až po funkčním období současné přechodné vlády. "Moje ambice může být předložit tento zákon vládě a pak už nastoupí proces ve sněmovně a ten je natolik dlouhý a natolik komplikovaný, že bude určitě středem zájmu politických stran. Jaká bude finální podoba, bude záležet na tom, jak ho schválí parlament," doplnil Janota.

84 prosázených miliard
Podle předsedy Svazu měst a obcí Oldřicha Vlasáka budou obce tlačit i na to, aby měly možnost ovlivnit, kde bude automat umístěn. To zatím nemohou.

Jak dnes na sněmu Janota řekl, v Česku je nyní povoleno asi 61.000 klasických výherních automatů, na kterých se prosází asi 57 miliard korun ročně a asi 30.000 videoterminálů, na kterých se prosází asi 27 miliard.

Zhruba dvě třetiny peněz se vrací sázejícím ve formě výher, zbytek je zisk provozovatelů a poplatky obci a státu v případě výherních automatů a nebo jen státu u videoterminálů.

Na sněmu z řad starostů zaznělo, že zatímco příjmy plynou do státní pokladny, kriminalita a sociální problémy, které s hraním na automatech souvisí, zůstávají na obcích.

ČTK