6. dubna 2009 8:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Budoucí premiér pro LN: Z vlády chci zpět mezi statistiky

Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer. | foto: Lidové noviny

Nabídku mi dal Topolánek, říká v exkluzivním rozhovoru pro Lidové noviny pravděpodobný budoucí premiér Jan Fischer.

LN Máte se stát premiérem překlenovací vlády. Kdy jste nabídku dostal?

Věděl jsem o tom od začátku víkendu, kdy jsem dostal předběžné informace. Nabídku mi dal Topolánek, který měl úkol to připravit a obrátil se na mě. Ale nemohu k tomu moc říkat, protože to je jen předběžná dohoda. Bude testována v příslušných orgánech politických subjektů. Poslední slovo bude mít prezident.

LN Mimochodem, předpokládám, že číslo Mirka Topolánka máte uložené v mobilu. Co vás napadlo, když se vám na displeji objevilo? Myslel jste si, že by mohlo jít o nabídku postu ministerského předsedy?

To mě určitě nenapadlo.

LN Proč jste si tedy myslel, že vám volá?

Mohl se třeba ptát na nějaký komentář ke statistickým číslům. Nota bene, bylo to, když jsem byl v zahraničí. Takže to mohlo být leccos.

LN Jaká byla vaše první reakce?

No tak samozřejmě se na takovou nabídku neodpovídá během dvou vteřin, ani dvou minut. Samozřejmě, že si člověk potřebuje ty věci důkladně zvážit, rozmyslet, uvážit všechny podrobnosti a podobně. Ale to je všechno, co vám řeknu. Opravdu ještě záleží na příslušných orgánech politických subjektů a samozřejmě prezidentovi.

LN Nicméně vy jste musel kývnout premiérovi Topolánkovi a opozice s vaším jménem souhlasí. Co ve vašem rozhodování stát se ministerským předsedou hrálo největší roli? Jste přece v čele velkého úřadu a post premiéra je jen na pár měsíců...

Samozřejmě jsem připraven tu pozici přijmout za okolností, neříkejme tomu podmínky, že se do pozice, ve které nyní působím (šéf ČSÚ), opět vrátím. To nikterak neznamená moje definitivní rozloučení se s institucí, ve které jsem vyrostl, ve které jsem strávil nejen dlouhý čas ve vrcholové pozici, ale která mě vychovala a u níž cítím, že bych tam měl ještě něco odpracovat, které jsem ještě něco dlužný. Toto beru jako záležitost služby této zemi na přesně určenou dobu a s jasným mandátem. Toť vše.

LN V rámci dohody s Mirkem Topolánkem bylo tedy řečeno, že až zemi dovedete coby premiér k předčasným volbám, opět se do čela ČSÚ vrátíte?

Ano, ta dohoda takto zněla.

LN Jako premiér máte sestavovat vládu. Nemáte obavu, že budete jen někým, komu budou politici diktovat: Toho tam dej a toho ne? Že budete mít coby premiér dost svázané ruce?

Tak tohle uvidíme. O tom je předčasné teď mluvit.

LN Necítíte jako handicap, že jste byl v letech 1980 až 1989 členem komunistické strany?

Člověk o tom přemýšlí pořád. Já jsem se s tím nikdy netajil ve svých životopisech. To musí samozřejmě posoudit i jiní. Jako handicap to ale necítím.

LN V politice jste se – pokud se nemýlím – po listopadu ’89 neangažoval. Proč vás to tedy zlákalo nyní?

Já to právě beru tak, že nevstupuji do politiky. Já jsem člověk, který zůstává – a to bych chtěl podtrhnout – zcela bez politických ambicí. Naopak. Vždy jsem působil v instituci, která byla striktně apolitická a zcela politicky neutrální. Pevně věřím, že takovou image má a že jsem jí pomohl tuto image vtisknout do tváře. Takže pro mě to neznamená žádnou přeměnu. Já se pak chci opravdu vrátit ke své profesi a odborné práci.

LN Premiérem se ale stanete v situaci, kdy Česku zbývá dokončit předsednictví Evropské unie, takže budete ještě několik týdnů de facto řídit EU. Navíc vláda bude muset řešit ekonomickou krizi. Vy si na to troufáte? Respektive máte vlastní recepty, nebo budete dělat jen to, co vám řeknou politické strany?

Určitě si myslím, že to nebude příběh jen o tom, že by člověk vstřebával jen rady té či oné politické strany. Ale že si na to bude moci vytvořit svůj názor spolu s týmem spolupracovníků, ministrů i celé vlády. Je to týmová práce. A to je asi vše, co vám k tomu nyní řeknu.

LN Máte už v hlavě jména lidí, se kterými byste chtěl spolupracovat? Nebo znáte jména těch, které vám doporučí strany?

Zatím nějaká jména v hlavě mám, ale nebudu to dál komentovat.