Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Budovu poškozenou výbuchem v Divadelní univerzita nedostane

Dům poškozený výbuchem plynu v Divadelní ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům poškozený výbuchem plynu v Divadelní ulici. | foto: MAFRA - František VlčekLidové noviny

PRAHA Budovu na Smetanově nábřeží poškozenou výbuchem v Divadelní ulici, si může Univerzita Karlova od nového majitele pronajmout. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) tak reagoval na výzvu ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), který jej žádal o přehodnocení prodeje budovy, o níž projevily zájem Filozofická fakulta UK a Akademie múzických umění.

Řízení letového provozu budovu prodalo v elektronické aukci za 210,1 milionu korun. Cenu ve výši znaleckého odhadu, která je jen o sto tisíc korun nižší, ale ještě před vyhlášením aukce nabídla podřízenému podniku ministerstva dopravy i universita s tím, že budovu poškozenou loňským výbuchem plynu opraví a bude ji používat pro výuku.

"Není důležité kdo objekt vlastní, ale k jakému účelu je využíván," uvedl Prachař. Ten už o celé záležitosti jednal s jednatelem nabyvatelské společnosti a podle něj nic nebrání tomu, aby si universita budovu následně pronajímala.

Podle akademického senátu university stát prostřednictvím ŘLP dokázal najít cestu, jak státní majetek neprodat veřejné instituci, která o něj měla zájem, ale za tutéž cenu jej poslat do soukromých rukou. Universita jako veřejná instituce má podle senátu při prodeji státního majetku přednost, kvůli zákonným omezením se ale nemůže účastnit veřejné dražby.

ŘLP ale na svém webu kritiku akademiků odmítlo s tím, že přímý prodej majetku státního podniku platná legislativa neumožňuje, a proto majetek prodalo ve veřejné dražbě. Poslední možností pro universitu tak bylo odvolání k ministru dopravy, který musí s prodejem budovy vítězi aukce souhlasit. Jméno vítěze ŘLP a ministerstvo dopravy do podpisu smlouvy odmítlo uvést.

ŘLP objekt po výbuchu pouze staticky zajistilo, potřebná rekonstrukce čeká na nového majitele. Podle předběžných údajů policie celková škoda na budovách v okolí výbuchu činila 100 milionů korun, z čehož by největší podíl měl připadnout právě na dům patřící leteckým dispečerům. Filmová a televizní fakulta a Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, které se nacházejí v okolí objektu, vyčíslily škody každá na milion korun a odhady škod objektu Akademie věd se pohybují kolem deseti milionů korun.

Exploze plynu z loňského dubna zranila čtyři desítky lidí a poškodila domy v okolí a zaparkovaná vozidla. Většina zranění byla lehkého charakteru, dva lidé byli poraněni vážně. Řízení letového provozu v objektu nesídlilo a dlouhodobě jej pronajímalo.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Lidé na Aukru koupili za dva měsíce zboží se Švejkem za 65 tisíc korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Lidé na Aukru koupili za dva měsíce zboží se Švejkem za 65 tisíc korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Lidé na Aukru koupili za dva měsíce zboží se Švejkem za 65 tisíc korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!